reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars InSight
NASA Mars InSight

Mars’ta tam 6 saat süren en büyük deprem tespit edildi

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından geliştirilen Mars aracı InSight görevini sürdürüyor.

NASA imzalı Mars aracı InSight, uzun süre önce 480 milyon kilometrelik yolculuğunu bitirmiş ve Kızıl Gezegen üzerine sorunsuz şekilde inmişti. İndikten sonra hemen bir özçekim göndererek ses getiren InSight, bilimsel çalışmalara indiğinden bu yana devam ediyor. Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse bu uzay aracı Mars’ın derinlemesine incelenmesine odaklanıyor. Uzay aracı, özellikle taşıdığı gelişmiş bir sismometre ile öne çıkıyor. Araçta yer alan bir kolla Mars yüzeyine konulan sismometre, Mars’ın yer hareketlerini sürekli olarak kaydediyor. InSight, bu bahsettiğimiz sismometreyi kullanarak geçtiğimiz aylarda bir Mars depremi tespit etmiş ancak bu çok ufak olmuştu. NASA, daha sonra 4,2 şiddetinde bir deprem kaydettiklerini duyurmuştu. Burada kaydedilen ufak boyutlu bir deprem ise tam 90 dakika sürmesiyle şaşırtmıştı. En son ise “S1222a” adı verilen 4,7 şiddetinde bir deprem kayıt altına alınmış ve bu sarsıntının tam 4 saatten uzun sürdüğü aktarılmıştı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şimdi ise yapılan ekstra araştırmalar üzerinden S1222a’nın tam 6 saat süren 4.7 büyüklüğünde bir deprem olduğu bulundu. Bu konuda bir açıklama yapan Oxford Üniversitesi gezegen jeofizikçisi Benjamin Fernando, “Mars’ta aktif bir levha tektoniği olmadığını düşünüyoruz, dolayısıyla bu olay muhtemelen Mars’ın kabuğundaki stresin serbest kalmasından kaynaklandı. Bu stres, gezegenin farklı bölgelerinin farklı oranlarda soğuması ve küçülmesi de dahil olmak üzere milyarlarca yıllık evrimin sonucu.” dedi. Daha önce bu sarsıntının büyük bir meteor düşmesinden kaynaklanmış olabileceği düşünülüyordu.

Bilim insanları bu sarsıntılara “earthquake” gibi “marsquake” adını veriyor ve bunlardan InSight ile ileride önemli veriler çıkarmak istiyor. Burada özellikle çok büyük şiddetteki depremlerden sağlam verilerin elde edilebileceği düşünülüyor. Önümüzdeki dönemde elde ettiği birçok veriyle gündemi sık sık meşgul edecek uzay aracı, şimdiye kadar sorunsuz bir görev döngüsünde yer alıyor. İnsanoğlunun bir gün yaşama hayali kurduğu Kızıl Gezegen, birçok gizemini bünyesinde barındırıyor.

NASA InSight yanında haber yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın