reklamı kapat

POPÜLER

NASA Mars InSight
NASA Mars InSight

NASA’dan Mars’ta yer alan InSight aracıyla önemli bir ilk

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından geliştirilen InSight Mars aracı, kısa süre önce önemli bir ilke imza attı.

NASA imzalı Mars aracı InSight, hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda 480 milyon kilometrelik yolculuğunu bitirmiş ve kızıl gezegene sorunsuz şekilde inmişti. İndikten sonra hemen bir özçekim gönderen InSight, bilimsel çalışmalara da başladı. Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse bu uzay aracı Mars’ın derinlemesine incelenmesine odaklanıyor. Uzay aracı, özellikle bu haberin konusunu da oluşturan sismometre ile öne çıkıyor. Araçta yer alan bir kolla Mars yüzeyine konulan aşağıda görebileceğiniz bu önemli donanım, Mars’ın yer hareketlerini sürekli olarak kaydediyor. İşte bu bahsettiğimiz sismometre ilk defa bir Mars depremi tespit etti. Bunun Dünya ve Ay dışında uzayda tespit edilen ilk yer sarsıntısı olduğu söylenirken, bilim insanları bu sarsıntıya “earthquake” gibi “marsquake” adını verdi. Ufak olduğu için araştırmacılara Mars’ın yapısı hakkında fazla bilgi vermediği belirtilen bu deprem, sadece tek bir detayı kesinleştiriyor. O da Mars’ın sismik olarak aktif olması.

NASA Mars InSight
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mars, NASA InSight ile derinlemesine incelenecek

Önümüzdeki dönemde elde ettiği birçok veriyle gündemi sık sık meşgul edecek uzay aracı, şimdiye kadar sorunsuz bir görev döngüsünde yer alıyor. İnsanoğlunun bir gün yaşama hayali kurduğu kızıl gezegen, birçok gizemini bünyesinde barındırıyor. Zemin altına yönelik ısı kaydı da gerçekleştirecek InSight, gezegenlerin oluşumuna yönelik kilit verileri arıyor.

İlgili Video

Araç Mars’a böyle gönderilmişti