reklamı kapat

POPÜLER

Nasa Mars InSight

NASA’nın yeni aracı InSight’ı Mars’a inerken canlı izleyin

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, altı ay önce yola çıkardığı uzay aracı InSight‘ı Mars üzerine indirmeye hazırlanıyor.

Advertisement

Mars aracı InSight‘ın altı ay süren tam 480 milyon kilometrelik yolculuğu bu gece bir aksilik olmazsa sona eriyor. Kızıl gezegen üzerine inmesine artık saatler kalan araç, Mars’ın derinlemesine incelenmesi için büyük önem arz ediyor. Gezegen üzerinde yapılan araştırmalar şu an dış yüzey ile sınırlı kalıyor. İşte yeni NASA aracı InSight bunu değiştirmeye hazırlanıyor. Kurumun bu konuda ürettiği ve yolladığı ilk uzay aracı olan InSight, özellikle yüzeye yerleştirilecek sismometre ile öne çıkıyor. Bünyede yer alan bir kolla Mars yüzeyine konulacak ve üzeri özel korumayla kapatılacak sismometre, yer hareketlerini sürekli olarak kaydedecek. Aynı zamanda zemin altına yönelik ısı kaydı da gerçekleştirecek araç, gezegenleri ve kendisinin oluşumuna yönelik kilit verileri Dünya’ya geri gönderecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA InSight aracın Mars inişi nasıl canlı izlenir?

Bunun için birden fazla yol bulunuyor. İnişin canlı olarak kurumun YouTube kanalından, Twitch üzerinden ve Facebook’tan yayımlanacağı belirtiliyor. İnişten önce başlayacak yayınlar, kişilerin önemli bir uzay gelişmesine daha şahitlik etmesine aracılık ediyor.

İlgili Video

Aracın kalkış videosu