reklamı kapat

POPÜLER

NASA InSight Mars

NASA’nın InSight Mars aracından ilk özçekim geldi

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA‘nın InSight Mars aracı, ilk özçekim (Selfie) fotoğrafı gönderdi.

NASA tarafından geliştirilen Mars aracı InSight, altı ay süren 480 milyon kilometrelik yolculuğu kısa süre önce bitirmiş ve Mars üzerine sorunsuz bir iniş gerçekleştirmişti. İndikten sonra çok fazla vakit kaybetmeden çalışmaya başlayan uzay aracı, ilk özçekim (Selfie) fotoğrafını da gönderdi. Bir diğer uzay aracı Curiosity’nin alıştırdığı Mars özçekimlerine bir yenisini ekleyen InSight, kendisini güneş panelleri açık şekilde yakalamış durumda. 11 farklı çekimden araç içerisinde oluşturulan bu fotoğraf, aracın nefes kesen kompleks yapısı haricinde pek bir detay vermiyor. Bilmeyenler için bu uzay aracı Mars’ın derinlemesine incelenmesi için büyük önem arz ediyor. Uzay aracı, özellikle yüzeye yerleştirilecek sismometre ile öne çıkıyor. Bünyede yer alan bir kolla Mars yüzeyine konulacak ve üzeri özel korumayla kapatılacak sismometre, yer hareketlerini sürekli olarak kaydediyor. Aynı zamanda zemin altına yönelik ısı kaydı da gerçekleştirecek araç, gezegenleri ve kendisinin oluşumuna yönelik kilit verileri arıyor. Artık Kızıl Gezegen dışından değil içerisinden de inceleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mars, NASA InSight ile derinlemesine inceleniyor

Önümüzdeki dönemde elde ettiği birçok veriyle gündemi sık sık meşgul edecek uzay aracı, açıklandığı kadarıyla şu an hiçbir teknik problem yaşamıyor.

İlgili Video

Aracın kalkış videosunu izlemek isterseniz