reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone modem

Gelecek iPhone modeller için yeniden gündeme gelen önemli gelişme

Apple‘ın gelecek iPhone modelleri daha bağımsız hale gelecek gibi görünüyor. Çünkü telefonlar için yeniden gündeme gelen önemli bir gelişme bulunuyor.

Teknoloji devi Apple, biliyorsunuz artık iPhone modellerinde kendi işlemci ve grafik birimlerini kullanıyor. Bu sayede dışa bağımlılığını azaltan ve çok yüksek optimizasyon sunan firma, bunu modem tarafında da yapmak istiyor. Qualcomm ile yaşanan sorunlar nedeniyle yeni modellerinde Intel modem kullanan firma, ilerleyen dönemde bunu da bırakmak istiyor. Çünkü bir kez daha gündeme geldiği üzere firma aktif olarak kendi modem donanımını geliştiriyor. Daha önce de duyduğumuz bu gelişme, gerçekten büyük önem arz ediyor. Bu proje için birçok mühendis alımı yapan teknoloji devi, modemi aktif bir proje olarak masada tutuyor. Ancak bu gelişmeler içeride hazırlanan modemin hemen 2019 iPhone’lara gireceği anlamına geliyor. Çünkü kaynakların firmanın kendi modem birimlerine ancak 2020 hatta 2021’de geçeceğini gösteriyor. Bu dönemde kadar iPhone modellerinde Intel modem kullanılmaya devam edileceği söyleniyor. Tahmin edebileceğiniz üzere 5G desteğine sahip olacak Apple modem biriminin, internet / bağlantı performans açısından çok iyi olması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2019 iPhone modelleri hakkında da bazı bilgiler var

Ming-Chi Kuo’ya göre 2018 modellerde altı adet LCP anten kullanıyor. Bunun 2019’da değişeceği ve modellerde iki adet LCP, dört adet MPI anten kullanılacağı belirtiyor. Söylendiği kadarıyla LCP antenler oldukça kırılgan ve üretmesi zor. Diğer taraftan MPI antenler ise düşük maliyetle kolay şekilde üretilebiliyor. Genel üretim verimini artırmak ve maliyetleri düşürmek adına düşünüldüğü belirtilen bu plan, ilginç görünüyor. Ayrıca yeni modeller daha gelişmiş bir yüz tanıma sistemi de getiriyor. Apple’ın yeni modellerde bu TrueDepth kamera sistemindeki ışık gücünü artırarak sistemi daha iyi hale getireceği söyleniyor. Firmanın 2019’da da üç farklı iPhone ile karşımıza çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İlginizi Çekebilir

Boyutuyla şaşırtan DJI Osmo Pocket