reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 Pro

Gelecek iPhone modellerinde Qualcomm’a yer yok

Apple yapılan resmi açıklamaya göre iPhone 5G modemi açısından içe dönüyor. Firmadan bu konuda ilk somut açıklama gelmiş durumda.

iPhone 12’leri Qualcomm’un 5G modemi ile donatan Apple, gelecek iPhone’larda ise kendi geliştirdiği 5G modemleri kullanacak. Burada daha öne iPhone 13’lerin adı geçiyordu. Ancak firma yetkilisinin son açıklamasına göre Apple şu an 5G modem projesinin henüz erken geliştirme aşamasında yer alıyor. Bu açıdan Apple tasarımı 5G modemlerin 2022’deki iPhone’lara yetişeceği düşünülüyor. Elbette elindeki büyük güçle 13’lere de kendi 5G modelini koymak ihtimali olan teknoloji devi, iPhone’lar yanında gelecek iPad Pro’lara da (Yüksek ihtimalle Mini-LED ya da OLED ekranlı) kendi mmWave 5G (En hızlı versiyon) modemini koyabiliyor. Apple’ın kendi tasarımı 5G modem ile yeni telefon ve tabletlerinde rakiplerden daha verimli ve hızlı 5G deneyimi getirmesi bekleniyor. Apple özellikle telefon tarafında artık tamamen bağımsız olmak istiyor. Firma Mac tarafında da biliyorsunuz artık kendi tasarımı Apple Silikon işlemcilerini kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone modelleri için kilit parçalar tamamen Apple tasarımı olacak

Peki Apple bunu tam olarak nasıl yapacak? Bunun cevabını daha önce de vermişti. Teknoloji devi geçtiğimiz dönemde Intel’in akıllı telefonlar için modem üreten biriminin büyük bölümünü 1 milyar dolara satın almıştı. Bu hamle sonucunda 2 binden fazla Intel çalışanı ve diğer bölüme bağlı varlıklar Apple’a geçmişti. İşte bu taraftaki adımlar ve çalışmalar firmaya 5G tarafında da bağımsızlığı getirecek.

İlginizi Çekebilir

12’ler için hazırlanan özel versiyonlar