reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 12 Pro

iPhone 13 serisinde 5G modem açısından içe dönülüyor

Apple doğal olarak şu an aktif olarak iPhone 13 serisi üzerinde çalışıyor. İşte bu seride 5G modem açısından içe dönülüyor

iPhone 13 ailesi en son dört farklı modelden oluşacak ve iPhone 12’lerden daha büyük pillere sahip olacak haberiyle gündeme gelmişti Bu da “LCP Soft Board” olarak geçen, temelde “esnek devre kartı” teknolojisi ile mümkün kılınacak açıklaması yapılmıştı. Aktarıldığı kadarıyla sabit yerine esnek devre kartı kullanılması telefonların içerisinde daha fazla yer açacak, bu sayede de telefonların pil kapasiteleri artacak. Şimdi ise modeller için Apple’ın kendi 5G modem birimini kullanacağı aktarıldı. iPhone 12’leri Qualcoom’un 5G modemi ile donatan Apple, iPhone 13’lerde ve 5G’li 2021 iPad Pro’da (Yüksek ihtimalle Mini-LED ya da OLED ekranlı) ise kendi mmWave 5G (En yüksek seviye) modemiyle dışa bağımlılığını ortadan kaldıracak. Apple’ın bu sayede yeni telefon ve tabletlerinde rakiplerden daha verimli ve hızlı 5G deneyimi getirmesi bekleniyor.

Peki Apple bunu tam olarak nasıl yapacak? Bunun cevabı basit. Teknoloji devi geçtiğimiz dönemde Intel’in akıllı telefonlar için modem üreten biriminin büyük bölümünü 1 milyar dolara satın almıştı. Bu hamle sonucunda 2 binden fazla Intel çalışanı ve diğer bölüme bağlı varlıklar Apple’a geçmişti. İşte bu taraftaki adımlar ve çalışmalar firmaya 5G tarafında da bağımsızlığı getirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 ailesinden başka neler biliyoruz?

Apple’a yönelik sağlam kaynak Jon Prosser’e göre iPhone 13’lerde 1 TB depolama alanı sunulacak. Apple şu an iPhone 12’lerde maksimum 256 GB, iPhone 12 Pro’larda ise 512 GB dahili depolama sunuyor. İşte bunun iPhone 13’ler ile beraber artık 1 TB’a çekileceği dikkat çeken en yeni bilgilerden oluyor.  Bu arada ortak olarak 120 Hz OLED ekranlar üzerine kurulacak ailenin Pro versiyonlarında ultra geniş açı kamera F1.8 diyafram değerine sahip olacak ve 6 elementli lens yapısını kullanacak.

İlginizi Çekebilir

iPhone 12’ler için hazırlanan özel versiyonlar