reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil
yerli otomobil
yerli otomobil

TOGG CEO’sundan yerli otomobil için yeni “yerlilik” açıklaması

Yerli otomobil hakkında TOGG CEO’sundan yeni bir “yerlilik” açıklaması geldi. Bu açıklama tedarikçi firmalar üzerinden yapıldı.

2022’de hayatımıza girecek gibi görünen yerli otomobil modeli hakkında Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, “Tedarikçi seçimlerini tamamladık. Toplam 101 tedarikçinin yüzde 75’i yerli ve bunun da çoğunluğu TAYSAD üyesi kuruluşlardan, yüzde 25’i ise tüm dünyadan kuruluşlardan oluşuyor” açıklamasında bulundu. Sputnik’te yer alan haber göre İstanbul Sanayi Odası’nın kasım ayı meclis toplantısında Karakaş, yukarıdakine ek olarak “Elektrikli aracın belki de en önemli parçası batarya için bu konuda kendini kanıtlayan Farasis ile anlaşma imzaladık.

Yerli tedarikten sağlayamadığımızda, en iyisi neredeyse oradan almamız gerekiyor. Şimdiye dek 200 start-up inceledik ve 9’u ile çalışmaya başladık” cümlelerini de kurdu. Milliyet’in aktardığı habere göreyse Karakaş yerli otomobil için “Gemlik’te toplam 1,2 milyon metrekare arazide 175 bin metrekarelik bir tesisimiz olacak ve 4.300 kişiye istihdam yaratacak. Yıllık 175 bin araç kapasitesine sahip tesisimizde, 2032’ye kadar yerli otomobil özelinde 1 milyon toplam üretim olacak” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil modelinin arkasında tam olarak hangi yabancı firmaların ürünleri var?

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş bunun için geçtiğimiz aylarda bu konuda bir açıklama yapmıştı. CEO o zaman, “Marka yaratmadan tasarıma kadar dünyanın en iyileri ile çalıştık. Doğuştan elektrikli yapabilen çok fazla şirket yok. O teknolojiyi edinmiş partnerlerle bu süreçte beraber çalışarak geliştirme yapıyoruz. Aracın elektrikli motoru için Bosch ile görüşüyoruz. Aracın bataryası için Çin ağırlıklı 6 firma ile gizlilik sözleşmesi imzaladık. Bunlardan biri ile anlaşacağız. Araç entegrasyonu konusunda teknoloji partneri olarak Alman mühendislik firması EDAG’ı seçtik.

Myra, İngiltere’nin kabul gördüğü, özelikle mekanik akşamlarda şasi sistemleri konusunda partnerlerimizden birisi. Tasarım için İtalyanlarla (Pininfarina) anlaştık. Dünya çapında bu işi en iyi kim yapar diye bakıyoruz. Nisan mayıs gibi tedarikçi seçimlerimizi tamamlamış olacağız. Teknolojiyi ülkemize getirip bunu Türkiye’den kiminle yapabiliriz ona bakıyoruz.” demişti.

İlgili Video