reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil
yerli otomobil
yerli otomobil

Yerli otomobil için önemli “yerlilik” açıklaması

Yerli otomobil modelleri hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yeni bir açıklamaya imza attı. Burada aracın “yerlilik” düzeyi ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), biliyorsunuz 2022 yılında üretimine başlayacağı, geliştirme süreci devam eden C-SUV yerli otomobil ön gösterim versiyonunu geçtiğimiz hafta tanıttı. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen özel etkinlikte tanıtılan elektrikli C-SUV modeliyle birlikte biliyorsunuz bir de elektrikli C- Sedan konsepti gösterildi. Tasarım çizgileri oldukça fütüristik olan dijital aynalı araçlar, Türkiye’nin geleceği için büyük önem arz ediyor. Peki araçlar tam olarak ne kadar yerli? İşte bunun cevabını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açıkladı. Kısa süre önce konuşan Oktay, yerli otomobil için “Minimum yüzde 50-51 yerlilikle başlıyoruz” ifadesini kullandı. Biliyorsunuz yerli otomobilin yüzde 100 yerli olmasını kimse beklemiyor ya da böyle olmasına gerek bulunmuyor. Birçok dev otomobil firmasının araçlarında onlarca farklı ülkeden gelen parçalar bir araya geliyor. Bu açıdan yüzde 50-51 “yerlilik” şimdilik iyi görünüyor deniyor.

yerli otomobil
yerli otomobil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil modelleri merak uyandırıyor

TOGG, Türk Otomotiv endüstrisinin kalbi olan Marmara Bölgesi’nde kurulacak fabrikasının temelini 2020 yılında atacaklarını aktarıyor. Fabrikanın 2021 yılında açılacağı söyleniyor. 2030 yılına kadar ise fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir ortak e-platform üzerinde 5 farklı model üretecek deniyor. Araçların fiyatları konusunda ise hiçbir açıklama bulunmuyor. Oldukça lüks olan araçların ucuz olması elbette bekleniyor ancak bunun pek mümkün olmayacağı düşünülüyor.

İlgili Video