reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil cephesinden kritik “yerlilik oranı” açıklamaları

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), üreteceği yerli otomobil için yerlilik oranını konu alan sevindiren açıklamalar geldi.

Tüm dünyanın gündemi haline gelen koronavirüs salgınının etkisi kaybetmesi ile yerli otomobil projesi de daha fazla gündeme gelmeye başladı. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Bakan Varank’ın çıkış tarihi olarak 2022‘yi göstermesi ile birlikte heyecan daha da artmıştı. Ardından ise Avrupa’nın ardından Çin’de de modelin tasarımı güvence altına alınmıştı. Bu güzel gelişmelerin ardından Bursa’dan aracın yerlilik oranına değinilen açıklamalar geldi. Milli otomobilin yerlilik oranının ilk başta yüzde 51 olarak hedeflendiği sonradan ise yüzde 75′e kadar çıkartılmasının amaçlandığının altı çizildi. Diğer bir önemli haber ise fabrika hakkında geldi. Planlara göre fabrikanın temeli bu ay içinde atılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil yerlilik oranını yıldan yıla arttıracak

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konu ile ilgili, “Yerli ve milli araçta yan sanayi çok önemli. İlk çıkacak araçta yüzde 51 yerlilik oranına ulaşmayı istiyoruz. Yeni bir teknolojik araç. TOGG için sektör temsilcilerimiz ve üniversitelerimizle birlikte çalışacağız. Hedefimiz, 2022 sonunda yüzde 51 yerlilik oranına sahip ilk aracı banttan indirmek.  2 sene sonra da bu yerlilik oranını yüzde 75‘e çıkarmayı hedefliyoruz. Tabii burada Bursa sanayisi her zaman çok önemli olacak. Bursa, otomotiv yan sanayisinde bizim gururumuz. Bursa iş dünyasının vereceği katkı çok önemli. Artık Bursalı TOGG var. Bursa’nın sektördeki tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz.”  Yerli otomobil hakkında tüm gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlgili Video