reklamı kapat

POPÜLER

yerli otomobil

Yerli otomobil için CEO’dan kritik açıklamalar

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil için CEO Gürcan Karakaş güncel ve kritik açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun CEO’su Gürcan Karakaş, Bloomberg HT televizyon kanalında, yerli otomobil hakkında güncel değerlendirmelerde bulundu. Karataş, yerlilik oranında batarya üretimine kadar bir çok konuya değindi. Koronavirüs pandemisine rağmen çalışmaların planlandığı şekilde gittiğinin de altı çizildi. Bir diğer konu ise modelin üretileceği tesisin tedarikçileri konusunda oldu. Karataş bu konuda da Ekim ayını işaret etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Karakaş, “Yeni bir üründe fikri mülkiyet haklarının yüzde 100 bizde olması çok önemlidir. Çünkü fikri mülkiyet hakkına sahip olduğumuz zaman biz o ürünü istediğimiz oranda ticari anlamda rekabet edebileceğimiz tedarikçi seçimlerini özgürce ve bağımsız bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Biz yola çıktığımız andan itibaren milli ve yerliliğin dengeli bir şekilde götürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yerlilik oranı olarak ilk başta hissedarlarımıza ve devletimize yüzde 51 yerlilik oranı sözü verdik. Bu oranın az mı çok mu olduğunu ancak bu piyasada 50-60 yıldır bu işin içinde olan üreticilerin ulaşmış oldukları orana baktığımız zaman ortaya çıkar. Bu oranda yüzde 20-60’lar arasında değişiyor. İkinci hedefimiz iki, iki buçuk sene sonra yerlilikte yüzde 68’lere ulaşmak istiyoruz

Yerli otomobil için bataryalar da Türkiye’de üretilecek

İmalata başladığımız andan itibaren küresel boyutta bu konuda tecrübesi olan bir oyuncu ile beraber kendi bataryamızla sadece montaj paketleme değil onun içindeki modüllerinde üretimi açısından ileri düzeyde katma değerli üretilmesi konusunda bir çalışmamız oldu. Bizim arabamız Türkiye’de üretilmiş bataryamızla çıkmış olacak”

Elinde sonunda elektrikli araçlar Türkiye’ye gelecek ve şarj alt yapısı erken veya geç bu şekilde kurulacak. Planlamalarımız yaparken ülkemizdeki bu işin regülasyonunu uygulayan kurumlarla görüşerek götürüyoruz. Üretime başladığımız sürece Türkiye’deki şarj alt yapısının da belli bir seviyeye geleceği ve kullanıcıları zor durumda bırakmayacağını seviyede yaygınlaşacağı konusunda hem fikiriz.“ifadelerine yer verdi.

İlgili Video