reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Yerli otomobil Almanya’da konu oldu; “Türk Tesla’sı”

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil cephesi Alman basınında kendine geniş yer buldu. İşte dikkat çeken demeçler.

Türk halkının uzun süredir hayali olan yerli otomobil çalışmaları tüm hızı ile sürüyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda üretim yapılacak fabrikada büyük bir temek atma töreni yapılmıştı. Bursa’nın Gemlik ilçesinde yapılacak fabrika dünya basınında da yer bulmaya devam ediyor. Son olarak Alman basını, TOGG’nin üreteceği araçlar hakkında geniş bir yer ayırdı.

Yerli otomobil bu aralar gündemden düşmüyor

Handelsblatt adlı gazete “Türk Tesla’sı: Bosch’un eski yöneticisi Türkiye’yi elektrik otomobil çağına nasıl taşımak istiyor?” başlıklı bir haber yayınladı. Buna göre;

“Sadece İstanbul’un eteklerinde bir ofis kompleksi var. Türkiye’nin elektrikli otomobil üretiminin de birinci lige çıkmak istediği bu projede 220 mühendis bu ofiste çalışıyor. Proje için ülkedeki 6 şirket, güçlerini birleştirerek 3 milyar avronun üzerinde kaynak sağladı. Gürcan Karakaş’ı projenin başına patron olarak atadılar. 27 yıldır Bosch’ta kariyer yapan yönetici, gerçeklerin farkında olarak ‘Kimse Türkiye’den elektrikli otomobil beklemiyor’ diyor. Fakat Karakaş, beklentilerinin üstünde de kalmaya kararlı. Handelsblatt ile yaptığı röportajda ‘Başından beri küresel boyutta rekabetçi olmak istiyoruz’ dedi.”

“Türkiye’nin Otomobili, tek bir batarya şarjıyla 500 kilometreye kadar yol alacak. Pil 30 dakika içinde yüzde 80’e kadar şarj edilebilir ve yerel olarak üretilecek. Karakaş, batarya teknolojisi konusunda ‘görüşmelerin devam ettiğini’ söylüyor. ‘Her şey yolunda giderse yurt dışındaki rakiplerimiz için de pil üretebiliriz’ ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gazede konu olan haberin devamında TOGG CEO’su Karakaş için “İstanbul’daki toplantıda iyimserlik yayıyor. 54 yaşındaki oyuncu, göğsünde TOGG yazısı olan beyaz bir polo tişört ile karşılıyor. Ofisi bir CEO’nun ofisine benzemiyor. Masa o kadar yüksek ki ayakta çalışıyor, buzlu cam duvarlar sayılar, notlar ve kağıtlarla dolu. Karakaş yönetiminde satışlar 1,6 milyar avroya çıktı. Karakaş Bosch’un daha sonra toptan satış işinin başına geçti. 45 yaşında Bosch küreselde üçüncü en yüksek kariyer seviyesine yükseldi. 2011 yılında Alman ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’ın yaptığı araştırmada, Karakaş ‘Yarının Yöneticisi’ seçildi. Karakaş, 27 yıl sonra ilk kez işveren değiştirdi.” ifadelerine yer verildi.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu