reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil TOGG

SUV ve sedan yan yana; yerli otomobil modelleri tanıtıldı [Video]

 - Güncelleme: 27 Aralık 2019 16:58

Gebze’de düzenlenen resmi tanıtımla örtülerinden kurtulan yerli otomobil projesi, sedan ve C-SUV olmak üzere iki farklı sınıfta yer alacak.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) 2022 yılında üretimine başlayacağı, geliştirme süreci devam eden C-SUV modelinin ön gösterim versiyonunu tanıttı. Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşen Yeniliğe Yolculuk Buluşmasında C-SUV modeliyle birlikte bir de C- Sedan konsepti gösterildi. Proje kapsamında 2030 yılına kadar ise fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir ortak e-platform üzerinde 5 farklı model üretilecek. Şimdilik marka ve model bazında net bir detayı verilmeyen projelerin teknik özellikleri gereği dünya standartlarını rahatlıkla karşıladığını söyleyebiliriz.

Yerli otomobil TOGG
Togg Sedan

Togg Sedan


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil teknik özellikleri

22 milyon TL karşılığında Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacak olan fabrika ile üretim bandına çıkacak olan modelin yıllık üretim hacmi de oldukça yüksek seviyelerde olacak. Toplamda 4.323 kişiye istihdam sağlayacak olan sürecin tam kapasiteli işleyiş sağlamasıyla birlikte Gayri safi milli hasılaya 50 milyar euroya kadar katkı sağlayabilecek potansiyeli var. Prototip aşamasında baz versiyon için 300 kilometre olarak resmileşen menzil değerinin maksimumda ise 500 kilometreye kadar destek verebilecek. Yerli otomobilin menzilinden sorumlu olacak pil altyapısının da Türk mühendisler tarafından geliştirilecek olması oldukça önemli. Arkadan itişli versiyonda 200 beygir güç ve 7,6 saniyelik 0-100 performansı vadeden aracın 4×4 versiyonda ise 400 beygir güç ve 4,8 saniyelik 0-100 seviyesine çıkması bekleniyor. Maksimum sürat ise iki altyapı için de 180 km/s ile sınırlandırılıyor. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna erişebilecek olması, aracı satın almayı düşünenler için de fazlasıyla yeterli bir nitelik.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dış bölümünde dijital ayna teknolojisi ve saklı kapı kolu gibi oldukça yenilikçi dinamiklere sahip olan yerli otomobil modellerinin kokpiti de beklediğimiz standartlarda. Pininfarina H350 üzerinden şekillenen dinamikleri karşılayan yapı içerisinde, konsolda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Fotoğraflarda kendisini göstermeye başlayan direksiyon içerisindeki ahşap detay ise üst donanım paketlerinde premium beklentilerin de hedeflenildiği hissettiriyor. Önümüzdeki yıl içerisinde yapılacak marka ve model isim lansmanıyla geleceği için daha net bilgiler alacağımız projenin seri üretime ne denli sadık şekilde aktarılacağı oldukça önemli. Ön sipariş süreciyle meraklılarıyla buluşacağına dair mesajların da verildiği otomobilin ilk siparişçisi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak.

İLGİLİ HABERLER