reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Yerli otomobil paylaşımıyla beklentiler arasında giren “dijital ayna teknolojisi” hakkında bilmeniz gerekenler

Kısa süre önce gelen paylaşımla birlikte kendisini gösteren dijital aynalar, günümüz standartlarının karşılanması konusunda oldukça önemli.

Yerli otomobil için sosyal medya hesaplarından bugün paylaşılan yeni görsel bizlere hala genel tasarımla ilgili net bir detay vermiyor. Pininfarina tarafından tasarım dinamiklerinin şekillendirildiğini bildiğimiz model için en azından bu yönde olumlu bir beklenti var. Bugünkü paylaşım her ne kadar tasarım noktasında detay içermese de, aracın üzerinde beklediğimiz bir donanımla ilgili beklentilerimizi karşılayacak yeterli ipuçlarını sunuyor. Bu da günümüzün yeni modellerinde gördüğümüz en popülerlerinden dijital ayna teknolojisinden başka bir şey değil elbette. Son yıllarda binek otomobillerin dışında kamyonlarda da sıkça görmeye başladığımız bu özellik, kullanıcı deneyimi için de yepyeni bir dönem. Yerli otomobil içerisinde artık kesin olarak görmeyi beklediğimiz sistemi, tanıtım öncesinde bir kez daha hatırlamakta fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil projesinde dijital aynanın etkileri nasıl olacak?

İlk olarak Audi e-Tron modeliyle dinamiklerini görmeye başladığımız teknoloji farklı üreticilerde farklı isimlerle kullanıcılara sunuluyor. Audi’de “sanal ayna” olarak nitelendirilen sistem dahil olduğu otomobilin görünümüne de çok modern bir görünüm getiriyor. Bunun dışında doğrudan menzile de olumlu etki edecek olan sürtünme katsayısı kısmında da yine bu teknolojinin desteğini çok net bir şekilde görüyoruz. Yerli otomobil içerisinde de benzer artıları getirecek olan ayna sistemi tüm dinamiklerini dışarıdaki yüksek çözünürlüklü kameralar üzerinden sağlıyor. Kullanıcılar, aracın içerisindeki kapı panellerine entegre edilen ufak çaplı ekranlar üzerinden geri görüş ihtiyaçlarını karşılıyor. Dünya üzerindeki örneklerinde dokunmatik yapıda gördüğümüz bu ekranlar üzerinden kameranın açıları ayarlanabilirken, şerit takip ve kör nokta uyarıları da yine bu bölüme yansıtılarak deneyimlenebiliyor. Yerli otomobil projesinde çözünürlük başta olmak üzere hangi yeteneklerle donatıldığını merak ettiğimiz bu sistemin, baz versiyonda standart olarak sunulup sunulmayacağı da en az sistemin kendisi kadar önemli.

İlgili video #1

Audi sanal ayna teknolojisi nasıl çalışıyor?

İlgili video #2

Mercedes yan bölge asistanı