reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Yerli otomobil, İngiliz The Telegraph’da kendine yer buldu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üreteceği yerli otomobil fabrikası için atılan temel atma töreni,  kendine İngiliz basınında yer buldu.

Türk halkının uzun zamandır beklediği yerli otomobile ait temel atma töreni geçtiğimiz günlerde yapıldı. Sene başında TOGG tarafından tanıtılan prototip modelini dev bir arazi üzerinde üretecek tesis dünya basınında da kendine yer buldu. Telegraph’ın İnternet sitesinde günün fotoğrafları başlığı altında paylaşılan fotoğraflarda, “Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG’nin mühendislik, tasarım ve üretim merkezi için temel atma töreni Bursa’nın Gemlik ilçesinde gerçekleştirildi” ifadelerine yer verildi. Bununla beraber, özellikle Asya merkezli haber ajansları da gelişmeye büyük ilgi gösterdiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil hakkında neler biliyoruz?

Saatte 100 kilometre hıza 7,6 saniyede ulaşabilen yerli elektrikli otomobil TOGG 200 beygirlik motordan güç alıyor. SUV aracın 4×4 versiyonunun ise 400 beygir güç üreteceği ifade ediliyor. Bu modelin ise 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza ulaşacağı söyleniyor. Maksimum sürat ise iki yerli araç için de saatte 180 km. Hızlı şarj teknolojisi ile 30 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabilecek elektrikli otomobil araçlarının batarya ömürlerinin de uzun olduğunu söyleyelim.

8 yıl pil garantisi sunacak yerli otomobilin bakım maliyeti de çok düşük. Dijital ayna ve saklı kapı kolu gibi yenilikçi teknolojilerin de kullanıldığı otomobilin konsolunda üç alt merkezde bir adet olmak üzere toplamda dört ekran karşımıza çıkıyor. Yerli otomobilin ismi ise önümüzdeki yılın ortasında gerçekleşecek lansmanda ortaya çıkacak. Yerli elektrikli otomobil 2022 yılında yollarda karşımıza çıkacak.

İlgili Video