reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil fabrika arazisinde hareketlilik başladı; işte son görüntüler

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), üreteceği yerli otomobil için fabrika çalışmaları başlamak üzere. Alandan gelen son görüntüler de bunu doğrular nitelikte oldu.

Advertisement

Yerli otomobil projesi son zamanlarda hareketli günler geçiriyor.  2020 yılının başında büyük bir organizasyon ile prototipi tanıtılan ve tamamen elektrikli olan yerli otomobil için üretim aşamasına yaklaşılıyor. Daha önceden fabrikasının Bursa’da olması planlanan proje için arazi ve alt yapı çalışmalarında sona gelindi. Gemlik ilçesi Hara bölgesinde bulunacak fabrika önceden TSK’ya aitti. Ancak sonrasında Cumhurbaşkanlığı kararı ile TOGG’ye devredilmişti. TOGG’nin “Her adım bir sonrakinin başlangıcı olmaya ve heyecanımızı tazelemeye devam ediyor. #YeniLigeYolculuk’un bir sonraki adımı hazır. ” diyerek duyurduğu temel atma töreni ise çok yakın. İnşaat arabalarının bölgede çalışmalara başlaması ile birlikte fabrikaya ait temel atma töreninin de bu ay yapılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli otomobil yerlilik oranını hakkında kritik açıklamalar yapılmıştı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yerli ve milli araçta yan sanayi çok önemli. İlk çıkacak araçta yüzde 51 yerlilik oranına ulaşmayı istiyoruz. Yeni bir teknolojik araç. TOGG için sektör temsilcilerimiz ve üniversitelerimizle birlikte çalışacağız. Hedefimiz, 2022 sonunda yüzde 51 yerlilik oranına sahip ilk aracı banttan indirmek.  2 sene sonra da bu yerlilik oranını yüzde 75‘e çıkarmayı hedefliyoruz. Tabii burada Bursa sanayisi her zaman çok önemli olacak. Bursa, otomotiv yan sanayisinde bizim gururumuz. Bursa iş dünyasının vereceği katkı çok önemli. Artık Bursalı TOGG var. Bursa’nın sektördeki tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz.” ifadelerine yer vermişti.Yerli otomobil hakkında tüm gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlgili Video