reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil

Bakan açıkladı; ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış için çalışma

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, özellikle koronavirüs salgını sonrası çok yüksek artış gösteren ikinci el otomobil piyasasını da içeren bir dizi açıklama yaptı.

Koronavirüs pandemisi hayatımızın her alanındaki fiyatlara yansımaya devam ediyor. Salgın sonrası artan döviz kurları yüzünden sıfır otomobil fiyatlarında bir artış gözlenmişti. Hal böyle olunca ikinci el otomobil fiyatları da arttı. Ancak sonrasında sıfır otomobillerin bulunabilirliğini azalması ve kredi teşviklerinin açıklanması ile bu artış kabul edilemez seviyelere ulaştı. Yalnızca bir hafta içinde yüz bin lirayı bulabilen artışlar araba almak isteyenlere sitem ettirmişti. Eleştirileri dikkate alan Ticaret Bakanlığı, içlerinde kullanılmış araç sektörünün de içerisinde bulunduğu on binlerce şikayeti değerlendirdi. Haksız fiyat artışlarının takibe alındığının altı çizildi. Gelişme sürücüler arasında ise oldukça olumlu karşılandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil fiyatlarına takip

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konu ile ilgili, “Haksız fiyat artışına ilişkin 52 bin şikayet geldi, 17 bin firma için. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz.” ifadelerine yer verdi. Girişimlerin fiyatlara nasıl yansıyacağı ise henüz bilinmiyor. Genel beklentinin fiyatları az da olsa düşeceği yönünde. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Ford’un geliştirdiği en yeni otomobil sistemi