reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil fiyatlarındaki artış sonucu yeni gelişme

İkinci El Otomobilciler Derneği, artan ikinci el otomobil fiyatları hakkında kritik açıklamalar yaptı. Görünüşe göre satış patlamasının ardından düşüşler başladı.

Otomobil fiyatları bir süredir adeta zirve dönemlerini yaşıyor. Hem ikinci el otomobil piyasası hem de sıfır araçlar hiç olmadığı kadar pahalı. İhtiyaçlarının yanında otomobil olmayı bir yatırım olarak gören sürücüler fiyata bakmadan otomobil satın aldılar. Faiş fiyatların yayılması hem satıcılar hem alıcılar arasında panik oluşturmuştu, Ancak görünüşe göre bu durum geride kalmaya başladı. Kredi faizlerinin de artması ile birlikte satışlarda da azalma görünüyor. Talebin dengelenmesi ile birlikte fiyatlar da zaman içinde düşeceğe benziyor.

İkinci El Otomobilciler Dernek Başkanı İbrahim Kınık, “Araba piyasasında son 1 haftadır düşüş var. Döviz artınca otomobil satışları düştü. Ondan önceki süreçte ise otomobil işinde çok hızlı ticaret oldu. Piyasa çok yükseldi. Ortalıkta bir kriz var. 5 liralık arabalar 10 lira oldu. İkinci el otomobiller iki kat fiyatına satılmaya başlandı.

İkinci el otomobil piyasasındaki üzen artış

Fındık ve çay zamanı olması da pazarın boş olmasına neden oldu. Otomobil fiyatlarının düşeceğine inanmıyorum. Bugün sıfır araba almak isteseniz 5 ay sonraya sıra yazıyorlar. Üretim az olduğu için fiyatlar inmese de sabitlenebilir. ‘Opsiyonlandı’ olayı pandemide başladı. Otomobili satmamakla alakalı bir durum. Her hafta üzerine koydukları için satılmış gibi gösterip, üzerine para koymaya çalışıyorlar. Şu anda düzgün bir ikinci el arabayı 100 bin TL’den aşağıya alamıyorsunuz. İyi bir araba alacağım derseniz 100-130 bin TL’yi gözden çıkartacaksınız. Bir Toros arabası ya da Şahin arabası 30-40 bin TL olmuş. Pandemiden önce bu arabalar 7-8 bin TL’ye satılıyordu” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Captur tanıtıldı! işte öne çıkan özellikler