reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Yüksek otomobil fiyatları hakkında gelen yeni açıklamalar

İkinci el otomobil piyasasının her geçen gün daha da talep gördüğü şu günlerde yetkililerden fiyatların geleceği hakkında bir değerlendirme geldi.

Koronavirüs salgını sonrası sıfır otomobillerin bulunabilirliği oldukça azalmıştı. Aksayan tedarik zinciri yüzünden neredeyse hiçbir markada hazırda otomobil bulunamıyordu. Hal böyle olunca kullanıcılar ikinci el otomobil piyasasına yöneldi. Fiyatlar da bununla birlikte zirveyi gördü. İşte tam da bu noktada farklı görüşler mevcut. Otomobil üretiminin artması ile fiyatların düşmesi bekleniyor ancak bu sefer de döviz kurlarının artışı fiyatlara yeni bir darbe vurdu. Fiyatların geleceği hakkında ODD ve OYDER cephelerinden açıklama geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu: “Fiyat konusu tamamen markaların stok durumuna bağlı. Yani hangi kur seviyesinden kaç adet ithal ettikleri bu noktada önemli olacak. Ve tabii ki, geçmişte ne kadar zam yaptıkları ve hangi kur seviyesine göre fiyat ayarlayabildikleri de etkili bir unsur olacak.” ifadelerine yer verdi.

Otomobil fiyatlarında düşüş beklentisi

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat Şahsuvaroğlu ise “2020 yılı içerisinde döviz kurları sürekli yukarı yönde ve sert çıkışlar göstererek ilerledi. Özellikle hızlı kur artışlarının yaşandığı dönemlerde artış oranları aynı oranda araç fiyatlarına yansıtılamadı. Ancak son zamanlarda yaşanan düşüş markalar tarafından fiyatlara yansıtılmaya başladı. Ayrıca, kısa vadeli kurdan kaynaklı marjın yılın sonuna planlanan satış kampanyalarına kaynak olabileceğine inanıyorum. Yılın son iki ayında hem düşük faizli satış kampanyaları hem de fiyat düşüşleri görebileceğiz.” şeklinde konuştu.

İlginizi çekebilir

Tüm merak edilenleriyle 2020 Volkswagen Golf