reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

Uzmanlara göre ikinci el otomobil fiyatları düşmeyecek

İkinci el otomobil fiyatlarının sıfır otomobillere bağlı olarak artması ile birlikte vatandaş fiyatlar konusunda endişe duymaya başladı. Yetkililerden ise konu ile ilgili bir açıklamada geldi.

İkinci el otomobil fiyatları bildiğiniz üzere özellikle son bir yıldır büyük artış gösterdi. Gerek artan kurlar gerek ise vergi düzenlemeleri otomobil fiyatlarını ciddi olarak etkiledi. Artan sıfır otomobil fiyatları da doğal olarak ikinci el otomobil fiyatlarını yükseltti.

Buna karşın genel olarak sürücülerde piyasanın durulacağı, yani fiyatların düşeceği beklentisi vardı. Ancak sektör içinden uzmanlar aynı görüşte değil. Fiyat değişimlerin tam olarak bitmediğini ve düşüşlerin ise görünürde olmadığını söyleyen uzmanlar otomobil almak isteyenlere üzücü bir haber vermiş oldu.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, “Şu an ikinci elde hareketlilik devam ediyor. Sıfır araç alamayanlar ikinci el araçlarda talepleri artırdı. İşlerimiz iyi durumda. Fiyatları sabitleyemiyoruz. Yaşanan kısır döngü ve fiyatların yükselmesi işlerimizi sekteye uğratsa da beklediğimiz satışa ulaşıyoruz ama kar marjlarımız bitme noktasına gelmiş durumda.

Fiyatların artmasında en büyük etmen olarak galericiler gösteriliyor ancak galericiler fiyatların artışından hiçbir şekilde memnun değil. Yaptığımız ticarette devamlı bir artış olursa sermayemizde erime meydana gelir. 50 bin liraya aldığımız arabayı 55 bin liraya satıyoruz, sonra gidip 57 bin liraya alıyoruz. Türkiye genelinde 150 bine yakın oto alım satımı yapan esnafımız var, bunlar mağdur olmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“İkinci el otomobil fiyatlarının sabitlenmesini istiyoruz”

İkinci el otomobil piyasasında en çok ‘orta segment’ dediğimiz hatchback tarzı, dizel ile otomatik veya yarı otomatik araçlar tercih ediliyor. 150 bin liraya kadar olan araçlar en fazla tercih edilmekte.

İkinci elde düşüş olmaz. Biz düşmeden vazgeçtik, stabil hale getirmek istiyoruz. Fiyatları sabitleyebildiğimiz kadar sabitlemek için uğraşıyoruz. İkinci el araçların fiyatlarının düşmesini herkesten çok istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Karşınızda yeni Elantra