reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

MASFED konuştu: “İkinci el otomobil almak için fırsat”

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), ikinci el otomobil fiyatlarının normalleştiğini ve bunun bir fırsat olduğunu söyledi.

İkinci el otomobil fiyatları bildiğiniz üzere özellikle son bir yıldır büyük artış gösterdi. Gerek artan kurlar gerek ise vergi düzenlemeleri otomobil fiyatlarını ciddi olarak etkiledi. Artan sıfır otomobil fiyatları da doğal olarak ikinci el otomobil fiyatlarını yükseltti.

Buna karşın genel olarak sürücülerde piyasanın durulacağı, yani fiyatların düşeceği beklentisi vardı. Görünüşe göre beklenti bir nebze olsun gerçekleşti. Uzmanlar fiyatların sabitlemeye başladığı şu dönemin otomobil almak için fırsat niteliğinde olduğunu söylüyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “2020 yılında salgın sebebiyle sıfır araç temininde yaşanan problemler ikinci el araç satışlarının ve fiyatların artmasına sebep olmuştu. Ancak 2021 itibariyle hem satışlarda hem fiyatlarda bir gerileme söz konusu.

2020’nin Haziran ayında 773 bin 260 adet olan pazar yüzde 25,60 kayıpla bu yılın Haziran ayında 575 bin 335 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın ilk yarısında 3 milyon 128 bin 945 adet olarak gerçekleşen pazar, bu yılın aynı dönemini 2 milyon 347 bin 440 adetle kapattı. Yılın ilk 6 ayında geçen yılın ilk 6 ayına kıyasla yüzde 24,98 oranında bir gerileme var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil almak için fırsat

“Şu an fiyatlar normal seyrine gelmişken vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirebilir. Pandemi sebebiyle yaşanan ekonomik sıkıntılardan ötürü vatandaşlarımızın alım gücü düştü.

Ne yazık ki araç maliyetleri de yükselmeye devam ediyor. Kredi faiz oranları düşerse piyasanın hareketleneceğini düşünüyorum. Vadelerin düşürülmesi de otomobil ticaretini olumsuz etkiliyor. Faiz oranları yükselirken vadelerin düşürülmesi ticareti aksatıyor” dedi.

İlginizi çekebilir

2020 Honda Jazz