reklamı kapat

POPÜLER

Emsal karar; sıfır otomobil ayıplı çıktı, sürücü zafer kazandı

Federasyon konuştu; otomobil fiyatları neden yükseliyor?

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, artan otomobil fiyatları ve sektörün geleceği hakkında kritik açıklamalarda bulundu.

Artan otomobil fiyatları adeta dur durak bilmiyor. Pandemi sonrası otomobil piyasasının rahatlaması bekleniyordu. Artan üretim ile birlikte fiyatların bir nebze gerilemesi düşünülmüştü. Ancak durum böyle olmadı. Artan döviz kurlarının üzerine bir de çip krizi gelince fiyatlar bırakın düşmeyi tekrar artışa geçti. Konu hakkında MASFED’den açıklamalar geldi.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, “Bu durumda ikinci ele yöneliyor ve burada da fiyatlarda bir hareketlilik oluyor. Ama çok aşırı bir yükselme olmadı. Eğer fabrikalarda araç çok üretilir ve piyasaya çıkarsa o zaman ikinci elde yükselme olmaz. Ama araç girişi olmazsa ikinci elde yükseliş yaşanır.

Pazarda belirleyici olan sıfır araçlardaki arz ve talep dengesizliği ve arkadan gelen Covid-19 nedeniyle fabrikaların üretimi durdurmasıydı. Şu anda dünya genelinde fabrikalar tam kapasite çalışıyor. Sonrasında çip krizi denen bir şey çıktı.

Kasıtlı mı yapılıyor bu bilemiyoruz. Çipi dünyada tek kişi üretmiyor. Kore, Çin, Kanada ve Amerika üretiyor. Böyle bir varsayımdan dolayı bayiler araçların az geldiğini söylüyorlar ve araçları kıymetlendiriyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Otomobil fiyatları ve alım gücüne etkisi

Genel olarak ülkemizdeki araç parkının yaşlı olması ve son dönemde kur seviyelerine bağlı olarak artan araç fiyatları nedeniyle düşen alım gücü 7 yaş ve üzeri araçların el değiştirme oranını artırıyor. Yıllardır yüzde 60’ların altına düşmeyen bu oran içinde bulunduğumuz dönemde de yüzde 70 seviyesinde

“Yıl sonuna kadar kur, faiz ve sıfır kilometredeki stok kriterleriyle paralel olarak maksimum yüzde 7-8’lik bir artış beklentimiz var” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor