reklamı kapat

POPÜLER

Otomotiv devi Ford, 1 milyona yakın aracını geri çağırıyor

Otomotiv için yeni kriz kapıda; magnezyum tedariğinde sorun

Tüm otomotiv üreticilerini ve alıcılarını derinden etkileyen çip krizinin etkisi sürerken bu sefer de magnezyum krizi gündeme geldi.

Çip krizinin otomotiv sektörüne etkileri sürerken, şimdi de çeşitli otomobil parçalarında kullanılan magnezyum sorunu yaşanmaya başladı. Bu durumun, dünya genelinde otomotiv üretimini etkileyebileceği düşünülüyor. Bildiğiniz gibi son zamanlarda çip krizi sonucu araç üretimi azalmış bununla birlikte hem sıfır hem ikinci el otomobil fiyatları artış göstermişti. Araç tedariğinde yaşanan sorunlar döviz etkisi ile birleşince Türkiye durumunda en çok etkilenen ülkelerden biri oldu. Bahsedilen magnezyum krizinin nasıl sonuçlara yol açacağı henüz bilinmiyor. Uzmanlar çip krizi kadar büyük bir sonuç beklemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MASFED çip krizi ve etkileri hakkında açıklama yapmıştı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç çip krizi sonrası durum hakkında, “Bu durumda ikinci ele yöneliyor ve burada da fiyatlarda bir hareketlilik oluyor. Ama çok aşırı bir yükselme olmadı. Eğer fabrikalarda araç çok üretilir ve piyasaya çıkarsa o zaman ikinci elde yükselme olmaz. Ama araç girişi olmazsa ikinci elde yükseliş yaşanır.

Pazarda belirleyici olan sıfır araçlardaki arz ve talep dengesizliği ve arkadan gelen Covid-19 nedeniyle fabrikaların üretimi durdurmasıydı. Şu anda dünya genelinde fabrikalar tam kapasite çalışıyor. Sonrasında çip krizi denen bir şey çıktı.

Kasıtlı mı yapılıyor bu bilemiyoruz. Çipi dünyada tek kişi üretmiyor. Kore, Çin, Kanada ve Amerika üretiyor. Böyle bir varsayımdan dolayı bayiler araçların az geldiğini söylüyorlar ve araçları kıymetlendiriyorlar.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor