reklamı kapat

POPÜLER

2021 Renault Megane

Çip krizi kendini gösterdi; Renault Türkiye üretime ara veriyor

Küresel anlamda günden güne büyüyen çip krizinden etkilenen son isim ünlü otomobil üreticisi Renault cephesinin Türkiye fabrikası oldu.

Bir süredir tüm otomobil üreticileri çip krizi ile mücadele ediyor. Yarı iletken krizi yüzünden aksayan üretimler hem alıcıları hem satıcıları zor durumda bırakıyor. Son olarak otomotiv devi Renault aynı sorun sebebi ile Bursa’daki fabrikasında üretime kısmen ara veriyor. Hatırlarsanız Oyak Renault, 16 Haziran-26 Temmuz arasında çip tedarikindeki sorunlar nedeniyle üretime uzun süre ara vermişti. Bundan böyle ise üretim 1 hafta yapılıp 1 hafta yapılmayacak. Çalışanların ücretleri konusunda ise bir bilgilendirme yapılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault gibi Toyota da krizden etkilenmişti

Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, konu hakkında, “Çip krizinin tedarik sıkıntısı yarattığını ve daha da geniş çaplı bir sorun haline dönüşebileceğini sene başından beri hep dile getirdik. Bu risk hep mevcuttu. Bu krizin daha da derinleşme ihtimali söz konusu ve bu durum da tüm sektörü çok daha derinden yaralayacak sonuçlar doğurabilir.

Temennimiz bu yarı iletken çip krizinin daha da kötüye gitmeden çözümlenebilmesi. Matrah değişimi ile düşen fiyatlarla artan talebi karşılayamamak söz konusu olacak. Ancak marka olarak sene başındaki tahminlerimizi güncellemek gibi bir durumumuz şimdilik söz konusu değil. ” açıklamasını yapmıştı. Renault cephesinin üretimi ve çip krizi hakkında gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlginizi çekebilir

T-Roc R