reklamı kapat

POPÜLER

otogaz LPG

Türkiye birinci; işte Avrupa’da LPG (Otogaz) kullanımı

Avrupa’da yapılan bir araştırmaya göre LPG (Otogaz) kullanımı hakkında ilginç veriler ortaya çıktı. Türkiye listenin başında yer alıyor.

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında LPG’yi en fazla tercih eden ülke oldu. Eurostat (Avrupa İstatistik Ofisi) verilerine göre Türkiye’deki her 100 otomobilden 38’inin yakıt türü olarak LPG kullandığı tespit edildi. Yaklaşık 4 milyon 661 bin LPG’li aracın bulunduğu ülkemizde, LPG’li araç sayısı son 10 yılda ikiye katlandı; benzinli araç sayısı ise yüzde 18 oranında azaldı.

Eurostat verilerinden elde edilen bilgilere göre, Avrupa’da en fazla tercih edilen araç yakıt türleri belli oldu. Türkiye yüzde 37,40 ile Avrupa’nın en fazla LPG’li araç kullanan ülkesi olarak lider olurken, Polonya yüzde 14’le ikinci sırada yer aldı.

İtalya yüzde 6,6 oranla üçüncü, Kuzey Makedonya yüzde 2,69 ile dördüncü sırada yer aldı. 2019 verilerine göre, Türkiye’de benzinli otomotiv oranı yüzde 24 olarak kayıtlara geçerken, bu oran Avrupa’da en düşük benzinli otomotiv sayısının Türkiye’de olduğunu gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LPG (Otogaz) maliyetleri de artıyor

Benzinli otomotivleri en yaygın kullanan ülkeler ise sırasıyla, Hollanda, Kıbrıs, Finlandiya, İsviçre, Danimarka, Malta ve Macaristan oldu. Aslında bu sonuçlara çok şaşırmamak gerek. Çoğu sürücü akaryakıt fiyatlarını bir nebze düşürmek için LPG’yi tercih ediyor. Ancak LPG fiyatları da günden güne zamlanıyor. Gelişmeler LOG.com.tr’de olmaya devam edecek.

İlginizi Çekebilir

Yeni Game Of Thrones dizisinden ilk fragman geldi