reklamı kapat

POPÜLER

otomotiv

OSD açıkladı; Türkiye’ye yeni otomotiv yatırımları “gelebilir”

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, Türk otomotiv sanayisine yeni yatırımlar gelebileceğini duyurdu.
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün otomotiv sektörü hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Bildiğiniz gibi Honda Türkiye fabrikasının kapatmasının ardından sektörün geleceği hakkında da endişeler mevcuttu.

Yenigün, işte tam da bu konu hakkında “Orta ve Doğu Avrupa’da son yıllarda gelişen bir otomotiv ekonomisi var. Türkiye’ye de yeni yatırımın geleceği konusunda hala çok ümitliyim. Çünkü Türkiye’de birçok yerde olmayan çok değerli üç tane şey var. Çok yüksek kalibre üretiyoruz, hatta Avrupa kalitesinin üzerinde kalitede üretiyoruz. Çok esneğiz.

Özellikle tedarik sanayiindeki sıkıntıları Türkiye’deki firmalar kadar başarılı yöneten hiçbir ülke bilmiyorum. Ve de çok verimliyiz. Verimliliği ucuzluk olarak değil, bir sistemden en yüksek katma değeri yaratmak olarak düşünmek lazım. Bu üç nedenden dolayı ben Türkiye’nin yatırım alacağını düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Otomotiv sektörü gelecekte yatırım alabilir”

Enflasyonist ortamın da esasında yeni yatırımlara bir miktar katkıda bulunacağını düşünüyorum. Euro ve doların TL karşısında değer kazanması veya TL’nin değer kaybetmesi diyelim, Eurozone’da iş yapan bizim gibi ülkeler açısından ve Gümrük Birliği bağlantısı olan ülkeler açısından olumlu olacağını düşünüyorum. O yüzden mevcut 2 milyon kapasitenin artacağı, ve önümüzdeki şu belirsizlik süreci bir miktar azaldıktan sonra da yeni markaların yatırım yapacağına inanıyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir

Yeni Game Of Thrones dizisinden ilk fragman geldi