reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen

İptal olan Volkswagen yatırımının ardından son durum

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, Volkswagen cephesinin Türkiye yatırımını iptal etmesinin ardından yeni açıklamalarda bulundu.

Hatırlarsanız, Focus Online‘ın aktardığı habere göre Volkswagen, koronavirüs salgını sebebiyle Türkiye yatırımını iptal ettiğini duyurmuştu. Yetkililerden de bu haberi yalanlar nitelikte bir açıklama gelmedi. Koronavirüs salgınıyla birlikte otomotiv talebinde düşüş yaşandığını belirten şirket, siyasi gelişmeleri de kullanarak bu kararı almıştı. Peki şimdi ne olacak? Ülkemize büyük katkı sunması beklenen dev yatırımın iptalinin ardından yeni yatırımlar gelecek mi? İşte tam bu konuda Otomotiv Sanayii Derneği’nden umut veren açıklamalar geldi. Dernek başkanının açıklamalarında küresel anlamda bollaşan likiditenin Türkiye gibi gelişen ülkelere elbet geleceğinin aldı çizildi. Anlayacağınız o ki önümüzdeki yıllarda yeni yatırımlar ülkemizde gündeme gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen, mali mecburiyetler yüzünden bu kararı aldı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Avrupa da dahil olmak üzere bazı şirketler yatırım planlarının ertelendiğinden bahsediyorlar. Özellikle Türkiye’de Manisa’da yapılması planlanan VW yatırımının yapılamaması gerçekten çok üzücü, Türkiye için çok büyük bir kayıp. Yıllardır beklediğimiz bir fırsattı. Hem Ankara tarafından hem VW tarafından, her iki tarafında bu işi çok istediği ancak son dönemdeki mali mecburiyetler nedeniyle bundan vazgeçildiği şeklinde bir bilgim var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında. Eğer dünyada bir likidite varsa, bu likidite Amerika’ya, Almanya’ya gitmeyecek. Tabii ki belli bir miktarı oralara da gidecek ama yatırımcı bu likiditeyi alıp, parasını çok daha fazla değerlendirebileceği yere gidecek. Türkiye o ülkeler içinde. Dolayısıyla dünyadaki likiditenin artması ile Türkiye’nin dışardan gelecek olan yabancı para yatırımın daha fazla çekilebileceği bir ülke olduğuna inanıyorum. Bu geçmişte de böyle olmuştu. O yüzden sadece Volkswagen’e takılmamak gerekli, birçok konuda yeni yatırımın önümüzdeki dönemde daha da büyük olasılıkla geleceğini düşünüyorum”

İlgili video