reklamı kapat

POPÜLER

volkswagen türkiye fabrikası

Volkswagen Türkiye fabrikası için kötü bir haber daha geldi

Volkswagen, dev Türkiye fabrika yatırımı için kısa süre önce bir erteleme kararı aldı. İşte bu durum rakip Bulgaristan’ı harekete geçirmiş durumda.

Geçtiğimiz haftalarda Volkswagen, Türkiye’de 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu ve Türkiye fabrikası için büyük bir adım attı. Ancak firma kısa süre önce yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararını Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle ertelediğini açıkladı. Daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve “Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi. Yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği söylendi. Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada yeni fabrikanın yeri ile ilgili kararın nihai aşamada olduğunu belirterek “durumu endişeyle izlediklerini” kaydetti. İşte bu durum üstüne yeni fabrika için yer arayışında Türkiye’nin en ciddi rakibi olan Bulgaristan, fabrika için vereceği devlet teşviki miktarını tam ikiye katladı.

DW’de yer alan habere göre Bulgaristan’ın eski cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, yeni fabrika için teklif ettikleri devlet teşvikini iki kat artırmaya hazır olduklarını söyledi. Bulgar otomotivciler birliğinin başkanı olan Plevneliyev, “Volkswagen şirketine 135 milyon euro yerine 250-260 milyon euro teklif etmenin bir yolunu bulduk” diye konuştu. Bu konuda AB komisyonu ile görüştüklerini de aktaran Plevneliyev, fabrikanın Bulgaristan’a kurulması için elinden geleni yapıyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye fabrikası henüz tamamen iptal edilmiş değil

Ancak durum şu an bizim adımıza kötü görünüyor. Firmanın terör unsurlarına yönelik bir operasyon yapılmasına rağmen bu şartlar altında yatırımını Bulgaristan’a kaydırma ihtimali yüksek görünüyor. Türkiye’de kurulması halinde 4 binden fazla kişiye iş imkanı sağlayacak fabrika, maalesef belirsizliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir