reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volkswagen Türkiye fabrikası

Volkswagen Türkiye fabrikasında üretilecek iki otomobil belli oldu

Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin Suriye operasyonuyla bağlantılı bir erteleme ile gündeme gelen Volkswagen Türkiye fabrikasında üretilecek iki otomobil modeli belli oldu.

Advertisement

Volkswagen, hatırlarsınız kısa süre önce Türkiye’de 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurdu ve Türkiye fabrikası için büyük bir adım attı. Ancak daha sonra bu büyük önem arz eden fabrika Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle erteledi ya da daha farklı bir şekilde beklemeye alındı. O azman daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve “Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedilmişti. Yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği söylendi. Son söylentiler, duyumlar ve yeni gelişmeler ise fabrika yatırımının devam edeceği yönünde.

İşte bu fabrika hakkında önemli bir açıklama da Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar‘dan geldi. Başar, kısa süre önce Türkiye otomobil pazarı, VW Türkiye yatırımı ve VW’nin Passat ile Superb modellerinin Türkiye’de üretme planlarına ilişkin sorularını yanıtladı. Zafer barış direkt olarak Passat ve Superb’in Türkiye’de üretilecek olmasının Avrupa çapında rekabeti de beraberinde getireceğini belirterek, “Hem Passat hem de Superb, sedan sınıfında Avrupa’da en fazla satılan modeller. Bu nedenle aramızda hoş bir yarış olacak Türkiye’de de üretildiği zaman… Onlar kendi iddialarını ortaya koyacaklar, biz kendi iddiamızı ortaya koyacağız. Ama Volkswagen Grubu şöyle bakıyor; yapılmış olan bir ürünün tüketiminin de o coğrafya içinde olması tabii ki üretici birim açısından, ekonomik açıdan çok büyük bir fayda sağlar. Bu faydayı Türkiye’de gerçekleştirmek isteyeceklerdir.” diye konuştu.

Bu açıklama ile üst segment sedan modeller Volkswagen Passat ve Skoda Superb‘in Türkiye fabrikasında üretileceği hemen hemen kesinleşmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye fabrikası için geçen hafta da resmi bir açıklama gelmişti

Konuyla ilgili Reuters‘e konuşan Andreas Tostmann, fabrika için alternatif yer bakılıyor iddialarını kesin bir dille yalanlamıştı. Tostmann açıklamasında; “Gelişmeleri şu anda izliyoruz. Türkiye yatırımıyla ilgili planlar şu anda bekletiliyor. Aktif olarak alternatif yerlere bakmadığımızı da net bir şekilde söyleyebilirim.” ifadelerine yer verdi. Volkswagen’in yatırımı beklemeye aldığını açıklamasının ardından Bulgaristan Hükümeti 135 milyon euroluk teşviki 260 milyon euro seviyesine çıkartmış, Romanya Başbakanı Ziarul Financiar ise grup ile yeni görüşmeler başlattıklarını duyurmuştu. Ancak bu iki hamle de şimdilik Volkswagen‘in kararını değiştirecek gibi gibi durmuyor. Bu da Manisa’ya kurulacak ve binlerce kişiye iş sağlayacak yatırım için sevindiriyor.

İlginizi Çekebilir