reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen Corona Virüsü

Volkswagen Türkiye fabrika yatırımından endişelendiren haber

Volkswagen Türkiye fabrika yatırımı için geçtiğimiz haftalarda ilk resmi adım atılmıştı. İşte bu dev yatırımdan endişelendiren bir haber geldi.

Volkswagen, geçtiğimiz haftalarda Ticaret Sicil Gazeresi’nde yer alan ilana göre bir şirket kurdu. Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adına kayıt ettirilen şirketin sermayesi ise 943.5 milyon TL olarak açıklandı. Yapılan açıklamada “Şirket, otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu” şeklinde yazıldı. Böylece Volkswagen Türkiye fabrikası neredeyse resmiyete dökülmüş oldu.

Ancak bu sevindiren gelişme şimdilik sekteye uğrayacak gibi duruyor. Çünkü DW’de yer alan ve Almanya’nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt’a dayandırılan habere göre otomotiv devi Volkswagen, yeni fabrikasını Türkiye’de kurma kararını Suriye’de yürütülen askeri operasyon nedeniyle erteledi. Daha düşük maliyet, daha fazla ciro imkanı gibi nedenlerden dolayı iki kurulda da Türkiye seçeneğinin öne çıktığı, ancak Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan askeri harekatın durumu tamamen değiştirdiği ve “Bu koşullar altında Türkiye için oylama yapılamayacağı” görüşünün ağır bastığı kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye fabrikası tamamen iptal edilmiş değil

Handelsblatt, yeni fabrika için bir milyar euroyu aşkın yatırım planlayan şirketin, koşulların kestirilememesinden ve imaj kaybından çekindiği değerlendirmesinde bulundu. Şirket sözcüsü, Handelsblatt’a yaptığı açıklamada, yeni fabrikanın yeri ile ilgili kararın nihai aşamada olduğunu belirterek “durumu endişeyle izlediklerini” de kaydetti.

Söylendiği kadarıyla firma Passat ve Superb modellerinin üretimi için Türkiye’de karar kıldı ve bu karardan dönmek istemiyor. Bu açıdan fabrika için yer seçiminde değişiklik beklemediklerini belirtiliyor. Ancak sürecin bir süre daha uzayacağı görülüyor. Fabrikanın Manisa’da kurulması ve en az 4 bin iş sağlaması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir