reklamı kapat

POPÜLER

Volksagen Türkiye fabrikası

Volkswagen Türkiye fabrikası için resmi adım atıldı

Türkiye’de üretim yapmaya hazırlanan Alman otomotiv devi Volkswagen Türkiye Fabrikası yatırımı için ilk resmi adımını attı.

Çoğumuzun haberdar olduğu gibi Volksagen bir süredir Türkiye’ye açmayı planladığı fabrikası üzerinde çalışıyor. Açıklanması adeta yılan hikayesine dönen dev girişim hakkında önemli bir gelişme yaşandı. Volkswagen, Ticaret Sicil Gazeresi’nde yer alan ilana göre bir şirket kurdu. Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi adına kayıt ettirilen şirketin sermayesi ise 943.5 milyon TL olarak açıklandı. Yapılan açıklamada “Şirket, otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu” şeklinde yazıldı. Böylece Volkswagen Türkiye fabrikası neredeyse resmiyete dökülmüş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen Türkiye Fabrikası için sona doğru

Başkent Berlin’de gazetecilerle bir araya gelen Markanın üst düzey yöneticilerinden Tostman; “Sürecin ne kadar uzadığının biz de farkındayız. Artık bunu açıklama konusunda çekingen bir tavır sergilemeyeceğiz. Görüşmelerin son aşamasında olduğumuzu söyleyebilirim. İki hafta veya daha kısa bir süre içerisinde resmi açıklamanın yapılmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi. İnşaat süreci öncesinde sözleşmeyle ilgili son maddelerin belirlendiğini dile getiren Alman basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CEO Herbert Diess arasındaki görüşmenin kilit noktalardan olduğuna işaret ediyor. Yaklaşık 1 milyar euroluk bir yatırımla Manisa’da yapılması planlanan fabrikanın yılda 300.000 otomobil üretmesi ve 4.000 kişiye istihdam sağlayacağı da masada görünen önemli rakamlar arasında. Kısa süre içerisinde açıklanacak olan anlaşmanın ardından inşaatın 2020 içerisinde başlayacağı ve 2022 itibarıyla da otomobil üretimi yapabilecek noktaya gelinmesi de beklentiler içerisinde karşımıza çıkıyor. Markanın önemli isimlerinden Thomas Steg ise; “Türkiye gelişmiş bir piyasa ekonomisine sahip. Beklentimiz bu alanda ülkenin yeniden büyümesi yönünde. Ülkenin iyi şartları var.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir

BMW Concept 4