reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Volkswagen

Volkswagen grubunda Skoda ve SEAT geleceğini etkileyecek önemli planlama

Volkswagen grubu ürün ve strateji sorumlusu Michael Jost, SEAT ve Skoda için üretim geleceğinde farklı kitlelerin hedeflendiğini açıkladı.

Advertisement

Otomobil dünyasının modelleme kanadında yaşanan önemli elektrik değişimiyle birlikte, markaların üzerlerinde taşıdığı rollerde değişim rüzgarları esmeye başladı. Özellikle grup içerisinde belirli kitlelere erişen üreticileri, bu değişen dinamiklerle birlikte farklı rotalarda göreceğimizi ilk günden itibaren hissetmeye başlamıştık. Volvo’nun performans logosu Polestar‘ın başlı başına bir marka olarak elektrik kanadına yönlendirilmesi ve SEAT’ın benzer Cupra stratejisi bu örnekler arasında öne çıktı. Dizel skandalıyla birlikte adeta “Gargamel’in Şirinler Köyü baskını” gibi olağanüstü süreç içerisine giren Volkswagen cephesi de, grup içerisindeki markalara farklı nitelikler yüklemeye başladı. Bu kapsamda Porsche‘nin ultra hızlı şarj teknolojisinin geliştirilmesinde ön plana çıktığı grubun yeni planları da yavaş yavaş netleşmeye başladı. Konuyla ilgili Automobilwoche‘ye açıklamalarda bulunan Ürün Planlama Sorumlusu Michael Jost, Skoda ve SEAT üzerindeki rollerin farklı noktalara doğru gideceğini ifade etti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“SEAT bir basamak yukarı taşınırken Skoda daha ulaşılabilir olacak”

Halihazırda elinde var olan Cupra modelleriyle birlikte premium sınıfa göz kırpmaya başlayan SEAT’ın bu sinyalleri yönetim katında cevap bulmuşa benziyor. Nitekim Michael Jost’un açıklamalarında SEAT markasının üretim stratejisinin daha üst kaliteye kaydırılacağı, Skoda’nın ise daha ulaşılabilir fiyat/performans modellerine yöneleceğini net bir şekilde görebiliyoruz. Jost açıklamlarında; “Seat, Cupra modelleriyle örneklendiği gibi, daha da duygusal ve üst düzey arabalarla temsil edilebilir. Skoda’nın ise doğu Avrupa pazarlarında işlevsellik arayan müşterilere odaklanması söz konusu.” diyerek Skoda’nın Hyundai, Kia ve Dacia gibi markalardan pay kapmak üzerine ürün gamı oluşturacağı detaylara yansıyor. SEAT cephesi ise Alfa Romeo başta olmak üzere nispeten daha niş kitlesi bulunan markalardan da kullanıcı çekmeye çalışacak.