reklamı kapat

POPÜLER

Volkswagen, “Seat kararından” vazgeçti! peki şimdi ne olacak?

Elektrikli otomobil pazarı için geçtiğimiz yıl içerisinde önemli bir planlama gerçekleştiren Volkswagen grubunda, kartlar yeniden dağıtılacak.

Hızlı bir elektrikleşme süreci içerisinde olan Volkswagen grubu, 2019 içerisinde geleceğine yön verecek bazı planlamalar için kolları sıvadığını duyurdu. O dönem Automobilwoche‘ye açıklamalarda bulunan Ürün Planlama Sorumlusu Michael Jost, Skoda ve SEAT üzerindeki rollerin farklı noktalara doğru gideceğini ifade etmişti. Bu planlamaya göre Cupra modelleriyle birlikte premium sınıfa göz kırpmaya başlayan SEAT’ın bir üst sınıfa hitap etmesi Skoda’nın ise Dacia ve Renault gibi fiyat/performans sınıfına ağırlık vermesi düşünülüyordu. Benzer bir planlama da grup içerisinde elektrikli araçlar için yapıldı. Uygun fiyatlı elektrikli araç üretimi için Seat’ı ön planda tutan Volkswagen, yaşanan son gelişmelerin ardından bu karardan vazgeçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volkswagen kararındaki temel etken Çin olacak

2019 yılının Mart ayında VW CEO’su Herbert Diess, 22.000 dolar altında fiyatlandırılacak uygun fiyatlı elektrikli otomobillerinin geliştirilmesinde Seat’ın rol alacağını söylemişti. Bunun gerçekleşmesi içinse İspanya merkezli üreticinin, Volkswagen’in Çin’deki ortadağı olan JAC grubu ile ortaklığa gitmesi gerekiyordu. Autonews Europe‘ta yer alan haberde ise bu durum yaşanan aksaklıklardan ötürü gerçekleşmediği ve Seat’ın Çin pazarına girişi belirsiz bir tarihte ertelediğini bildirildi. Bu planlama içerisinde Seat’ın Çin’e gitmek konusundaki isteksizliği de büyük bir rol oynayacak gibi görünüyor. Şu aşamada grup içerisinde bu proje için sorumluluğu üstlenecek marka belirsiz. 2019’da yapılan planlama ve eldeki diğer seçenekler ise okları doğrudan Skoda’ya çeviriyor.

İlginizi çekebilir

Focus ve Cem Yılmaz’ı bir araya getiren reklam filmi