reklamı kapat

POPÜLER

NVIDIA

NVIDIA baş mühendisinden düşük maliyetli ve açık kaynaklı ventilatör

NVIDIA şirketinde çalışan baş mühendis Bill Dally, COVID-19’lu hastaları tedavi etmek için kullanılabileceğine inandığı, düşük maliyetli, montajı kolay bir ventilatör için açık kaynaklı bir tasarım geliştirdi.

NVIDIA mühendisinin imzasını taşıyan Dally isimli ventilatörün birkaç hafta içinde geliştirildiği belirtiliyor. Felsefelerinin hızlı ve uygun bir şekilde ventilatör tasarlamak olduğunu söyleyen Dally, amaçlarının COVID-19 hastalarını tedavi etme ihtiyaçlarını karşılayabilecek en basit ventilatörü geliştirmek olduğunu ifade etti. Dally, cihazın hava akışını ve basıncı hassas bir şekilde ölçebildiğini söylüyor. Ventilatör birkaç dakika içinde monte edilebiliyor ve basit bir ekrana bağlanabiliyor. Pelican taşıma çantasında saklanabilen cihazın henüz prototip aşamasında olduğunu söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NVIDIA baş mühendisinin imzasını taşıyan ventilatörün fiyatı ne kadar?

Cihazın satış fiyatının ise 400 dolar olduğu ifade ediliyor. Şirket bunun için hazır bileşeneler kullandığını dile getiriyor. Prototip versiyonun bu fiyatta olduğu final cihazının fiyatının 300 dolardan daha uygun olabileceği konuşuluyor. Açık kaynaklı üretilen cihazda 3D yazıcıyla üretilmiş parçalar kullanılıyor. Bir NVIDIA blog gönderisine göre, geleneksel ventilatörlerin fiyatları 20 bin doların üstünde. NVIDIA’nın baş mühendisi tarafından geliştirilen ventilatörün fiyatının ise gayet makul seviyede olduğunu söyleyelim.

Ventilatör nedir?

Ventilatör, fiziksel olarak nefes alamayan veya yetersiz nefes alan bir hastaya nefes vermek için mekanik ventilasyon sağlayan bir makinedir.

İlginizi Çekebilir

Apple’ın en yeni modeli ile tanışın