reklamı kapat

POPÜLER

Tesla ventilatör model 3

Tesla’dan koronavirüs mücadelesine Model 3 temelli ventilatör [Video]

Koronavirüs ile mücadele sürecine aktif olarak Tesla da katılıyor. Firma şu an Model 3 temelli ventilatör üretiyor. İşte detaylar;

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık personelinin ihtiyaçları inanılmaz oranda artmış durumda. Bu yüzden devlet yanında özel şirketler de ihtiyaçları gidermek adına önemli adımlar atıyor. Bunlardan birisi de Elon Musk‘ın göz bebeği, elektrikli otomobil üreticisi Tesla. Firmanın mühendisleri şu an Model 3‘ün bazı özel parçalarını kullanarak kendi tasarladıkları ventilatör birimlerinin üretimi yapıyor. Bilmeyenler için ventilatör, havayı akciğerlerin içine ve dışına hareket ettirerek, fiziksel olarak nefes alamayan veya yetersiz nefes alan bir hastaya nefes vermek için mekanik ventilasyon sağlayan bir makine olarak geçiyor. Koronavirüs tedavisinde aktif olarak kullanılan ve şu an aşırı ihtiyacın olduğu bu temel olarak solunum cihazı olarak aktarabileceğimiz hayati makine, Tesla tarafından belirlenen hastanelere gönderilmeye başlanmış durumda. Ayrıca Ford ve GM gibi firmaların da ABD merkezli olarak bu konuda adımları bulunuyor. Covid-19 şu an ABD’de inanılmaz oranda yayılıyor ve ciddi şekilde can alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs konusunda benzer bir çalışma üzerinde Tesla yanında Mercedes-AMG Formula 1 takımı da çalışıyor

Mercedes-AMG Formula 1 takımı University College London ile birlikte Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) cihazının (Akciğerlere oksijen gönderme odaklı) üretimi yapıyor. Bu cihazlardan 40 tane üretip hali hazırda gönderen ve yakın zaman içinde 1.000 adet CPAP üretir hale geleceği aktarılan Mercedes-AMG Formula 1 takımı, mücadeleye çok hayati bir katkı sağlıyor.