reklamı kapat

POPÜLER

Koronavirüs için maske kullanmak ne kadar işe yarıyor? İşte cevabı; [Video]

Koronavirüs salgını Türkiye dahil dünyanın hemen her yerinde derinden hissediliyor. Peki bu salgına karşı maske kullanmak ne kadar işe yarıyor?

Koronavirüs salgını Türkiye’de her gün maalesef 80’e yakın kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Bu virüsten korunmak için mümkün olduğunca az dışarıya çıkmak, sosyal mesafeyi korumak ve kişisel temizliğe ciddi şekilde özen göstermek gerekiyor. Aynı zamanda virüsü farkında olmadan yaymayı önlemek adına da mutlaka maske kullanılması gerekiyor. Açıklandığı kadarıyla koronavirüs vücuda girdikten sonraki belirtilerini hemen göstermiyor. Bu yüzden bilmeden de olsa virüsü öksürme ve hapşırma üstünden etrafa yaymamak adına maske kullanması hayati önem arz ediyor. Peki maske gerçekten bir filtreleme gerçekleştiriyor mu? Bunun cevabı net olarak evet. Bunu bizler gözle göremediğimiz için çok iyi anlayamıyoruz. Ancak özel bir teknik ile çekilen yukarıda izleyebileceğiniz video farklı çok açık şekilde gözler önüne seriyor. Bu yüzden daha önce de söylediğimiz gibi mutlaka ama mutlaka maske kullanmak gerekiyor. Maskenin başkaları yanında elbette takan kişi için “koruma” ve az da olsa “filtreleme” görevi de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs ile mücadele için Türkiye’de ücretsiz maske veriliyor

Kısa süre önce başlayan bu ücretsiz maske dağıtımı, biliyorsunuz bir değişiklik gördü. Resmi olarak verilen karar ile ePTTAVM üzerinden ücretsiz maske dağıtımına başlandı. Vatandaşlara her hafta “1” paket koruyucu (5 adet) alma hakkı sunulacağı aktarıldı. Ancak oluşan yoğunluk ile sistemin çökmesi bu süreci tamamen değiştirdi. Bugün resmi bir açıklama yayımlayan ePTTAVM, ücretsiz maske taleplerini e-Devlet Kapısı üzerinden almaya başlayacaklarını aktardı. ePTTAVM, ücretsiz maske teminine ilişkin sistem e-Devlet kapısı üzerinden kullanıma açıldığında gerekli duyuruları paylaşacaklarını da aktardı.

İlginizi Çekebilir

Tesla, virüs ile savaş için Model 3 temelli ventilatör geliştiriyor