reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SAR-CoV-2 koronavirüs

Koronavirüs için gelecek çözümü bu tarz tespit ürünleri olabilir

Yeni Koronavirüs olarak geçen ve hayatımızı halen etkileyen hastalığa direkt olarak SAR-CoV-2 virüsü neden oluyor.

Koronavirüs, yeni varyantlar ile beraber hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Türkiye’de her gün 60 binden fazla kişi hastalığa yakalanıyor, her gün 160 civarında kişi virüs nedeniyle hayatını kaybediyor. Aşılama çalışmaları ile belirli bir seviyede kontrol altına alınan hastalık, buna rağmen 2022’de de hayatımızdan çıkacak gibi görünmüyor. İşte bu konuda farklı çalışmalar yapılıyor.

Örneğin hastalığın tedavisi özelinde hap şekilde ilaçlar hazırlanıyor, yeni varyantlara özel olarak güncellenen formüllere sahip aşılar geliştiriliyor. Yale Üniversitesi araştırmacıları ise Koronavirüs hastalığına neden olan SAR-CoV-2 virüsüne maruz kalıp kalmadığınızı tespit etmek adına ufak bir cihaz geliştirdi. Bu yukarıda görebileceğiniz basit görünümlü ve üretimi ucuz prototip cihaz, kişilerin kıyafet yakası üzerine takılması ve sadece kapalı alanlarda kullanılması mantığıyla hazırlanmış.

Henüz ticari hale gelmeyen Fresh Air Clip isimli ürün, açıklamaya göre SAR-CoV-2 merkezli virüs partiküllerini bünyesinde toplayabiliyor. Topladığı partiküller üzerinden virüse maruz kalınıp kalınmadığını öğrenmek için cihazı laboratuvara göndermek gerekiyor. Ancak araştırmacılar çalışmalarına devam ediyor ve ürünü gerçek zamanlı çalışır hale getirmek istiyor.

Eğer bu yapılabilirse SAR-CoV-2’ye maruz kalan kişiler bunu anında görebilecek ve virüsü başkalarına bulaştırmamak adına kendisini karantinaya alabilecek. Şu an birçok kişi hastalığı virüsü kaptığını bilmeden yayıyor ve bu yüzden salgın bir türlü bitmiyor.

Aynı zamanda Fresh Air Clip gibi bir çözüm ile Koronavirüs için erken teşhis üzerinden hızlı tedaviler de başlatılabilir. Bu tarz ucuz ürünler yakın gelecekte maske gibi hayatın bir parçası haline gelirse, altyapı örneğin grip hastalığını önceden tespit etme için de kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle