reklamı kapat

POPÜLER

Cem Bölükbaşı

Sanaldan gerçeğe; Cem Bölükbaşı Formula 2’de yarışacak

Espor dünyasından gelip gerçek yarışlarda tarihe geçen zaferler kazanan genç yarış pilotu Cem Bölükbaşı için beklenen açıklama yapıldı.

Cem Bölükbaşı, dakikalar önce düzenlenen basın toplantısında 2022 sezonunda Charouz Racing System takımı ile beraber Formula 2’de yarışacağını açıkladı. Aslında bu açıklamanın geleceği daha önceden üstü kapalı da olsa belli olmuştu çünkü Bölükbaşı Formula 2 test sürüşlerine çıkan ilk Türk yarış pilotu olmuştu. Genç isim 18-19 Aralık tarihleri arasında Abu Dhabi Yas Marina pistinde gerçekleşen Formula 2 test sürüşlerine çıkmıştı. Test sürüşlerinde 15 yarışta 8 kez podyuma çıktığı ve iki de zafer elde ettiği Euroformula Open’daki takımı Van Amersfoort ile pistte olunmuştu.

Başarılı yarış pilotu, “Abu Dhabi Yas Marina pistinde, ilk kez Formula 2 resmi test sürüşlerini başarıyla tamamladık. Daha önce Formula 3 Asya yarışlarından bildiğim bir pist olsa da ilk kez resmi bir testte Formula 2 aracı kullandım. Yine bana çok şey kazandıran ve yarış deneyimimi artıran bir sürüş oldu. Formula 1’e çıkan ilk Türk yarışçı olma hayalime her seferinde bir adım daha yaklaşıyorum. Bu süreçte başta Icrypex ekibi olmak üzere beni destekleyen herkese ve her zaman yanımda olan ajansım TEM Agency’e çok teşekkür ediyorum” demişti.

Cem Bölükbaşı, Formula 2 macerası sonrasında umuyoruz Formula 1 serisinde yarışan ilk Türk yarış pilotu olur ve bize o gururu da yaşatır. Kendisine yeni macerasında şimdiden başarılar diliyoruz. Bu arada Bölükbaşı 2022 içerisinde F3 serisinde de yarışmayı sürdürecek.

Güncelleme: Espor dünyasından Formula 1’e geçen dünyadaki ilk yarış pilotu olma hedefi için çok önemli bir atmayı başardığını belirten Cem Bölükbaşı şöyle konuştu:

“Benim için inanılmaz bir gelişme bu. Sanal yarışlarda binlerce saat antrenman yapıp, Formula 1 Espor yarışlarında dünya şampiyonlukları kazanırken hayalimde hep bir gün gerçek yarış pistlerinde de yeteneklerimi gösterebileceğim düşüncesi vardı. Son iki yılda çeşitli şampiyonalarda elde ettiğim başarılarla bunu kanıtladığımı düşünüyorum.

En son çıktığım Euroformula Open şampiyonası oldukça başarılı geçti. 15 yarışta 8 kez podyuma çıktım ve 2 yarışı da birinci bitirdim. Simulasyonda yaptığım antrenmanların yarış kariyerimde çok büyük katkısı oldu. İlk kez kullandığım araçlarda podyuma çıkmayı başardım.

Şimdi ise sadece birkaç hafta önce ilk defa resmi test sürüşlerine çıktığım Formula 2 aracıyla tam sezon FIA Formula 2 Şampiyonası’nda yarışacağım. Bu yolculukta hayallerime benim kadar inanan başta ailem, ajansım TEM Agency ve ana destekçim ICRYPEX’in yanı sıra Kuzu Grup, Zorlu Enerji, Go Türkiye, Rixos, Gentaş’a; yine destekleriyle yanımda olan TOSFED’e çok teşekkür ederim. Bu destekler olmasa bu noktaya gelemezdim.

Şimdi bir an önce Charouz Racing System ile sezona başlamak için sabırsızlanıyorum. Yarış kariyerime, Türkiye ve dünya motor sporları tarihine yeni rekorlar eklemek için elimden gelenin en iyisini yapacağım.” 

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın