reklamı kapat

POPÜLER

OLED iPad

OLED ekranlı ilk iPad için çok uzun bir süre beklenecek

Teknoloji devi Apple, iPad tarafında OLED ekrana yer vermiyor ve bunun yakında da değişmesi beklenmiyor. İşte son ortaya çıkanlar;

Apple, gelen son bilgilere göre OLED ekranlı bir iPad modelini en erken 2024 yılında pazara sunacak. Eğer bir değişiklik olmazsa bu ekranlar direkt olarak Samsung Display firmasından alınacak. Apple şu an iPad’lerde LCD temelli ekranlara yer veriyor. Firma üst seviyede ise yine LCD temelli Mini-LED ekranlar kullanıyor. Bilmeyenler için Apple yeni nesil iPad Pro özelinde bu ekran teknolojisini şöyle açıklıyor:

“Son derece yüksek bir parlaklık düzeyi elde etmek için ekranın arkasındaki yüzeyi tümüyle (10 bin kadar) LED’lerle kapladık. iPad Pro’nun inanılmaz derecede ince kasasına sığmaları için önceki nesle kıyasla 120 kat daha küçük, özel tasarımlı mini-LED’ler kullandık. Işığı daha verimli bir şekilde karıştıran özel optik filmlerin ve yayıcıların da yardımıyla bu sistemi yalnızca 6,4 mm inceliğindeki tasarımımıza sığdırmayı başardık.”

Apple ve Samsung’un iPad’ler için 2021 yılında bir 10,86 inç OLED panel hazırladığı ancak bu planın daha sonra rafa kaldırıldığı aktarılıyor. Bunun arkasında esasen maliyet yer alıyor. Apple’ın istediği uzun ömürlü OLED paneller yüksek maliyet yaratıyor, kaynaklara göre Samsung bu panelleri Apple’ın istediği miktarda ve fiyatta üretemiyor.

Bu yüzden iPad modellerinin OLED ekran ile tanışması için daha çok uzun bir süre beklenmesi gerekiyor. Bu durum birçok kişi üzücü görünüyor. OLED ekranlar gerçek siyahlar ve çok canlı renkler sunuluyorlar. Birçok kullanıcının içerik üretimi için kullandığı iPad’ler, OLED ekran ile bir görsel şov yaşatabilir.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle