reklamı kapat

POPÜLER

Esnafın yeni talebi; Taksi ücretlerinde zam beklentisi

Esnafın yeni talebi; taksi ücretlerinde zam beklentisi

Koronavirüs sebebi ile yolcu sayılarının büyük ölçüde azalmasının arından taksi esnafı yeni bir zam talebinde bulundu.

Pandemi sonrası tüm sektörler gibi taksi esnafı da etkilendi. Yolcu sayılarında azalma yaşayan esnaf bu kayıplarını bir şekilde kapatmak istiyor. Ülke genelinde yapılan son zamların ardından onlar da bir zam talebinde bulundu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, “Toplu taşımaya temmuzda, bize aralıkta zam yapılması isteniyor ancak biz herkese eşit zamanda ve eşit oranda zam yapılsın istiyoruz. Eğer bugün zam olacaksa bizim sektöre de aynı oranda bugün zam yapılmasını talep ediyoruz.

Taksicilerin bir diğer talebi de ÖTV muafiyeti. Şimdi araçlarımızı tekrar yenilememiz lazım. 6 yaşını dolduran araçlarımız var. Araç bedelleri çok arttı. Eğer ÖTV muafiyeti taksilere sağlarsa, araçlarımızı tekrar değiştireceğiz”. dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taksi esnafı için vergisiz akaryakıt

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken konu ile ilgili, “Toplu taşıma sektöründeki tüm esnafımız büyük mağduriyet yaşıyor. Yolcu sayıları da gelirler de düştü. Bugüne kadar kısıtlı imkanlarıyla hizmet eden esnafımızın dayanma gücü kalmadı.

Birçok sektörde zorunlu olarak kepenk indiren taksi esnafımız devletten yardım bekliyor. Taşımacı esnafımızın bu dönemde çalışma kapasitesi onda bire düşerken yolcu taşıma sayısı zorunlu olarak yarı yarıya düşürüldü.

Taksici esnafı ise artık bir gün yatacak bir gün çalışacak. Bunun için taşımacı esnafımız, vergisiz akaryakıt verilerek bu zor zamanda desteklenmelidir.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir

Uçan otomobil modelini hava izleyin