reklamı kapat

POPÜLER

2021 Fiat Fiorino

Hafif ticari araç kiralama yönetmeliğindeki değişiklik sektördeki beklentileri artırdı

Hafif ticari araç ihtiyacı duyanlar için satın almak yerine kiralamak seçeneğinin konuşulmasının yolunu açan yönetmelikle tüm engeller ortadan kaldırıldı.

Türkiye’de hafif ticari araç kiralamalarının önündeki engelin 2019 yılı itibarıyla kısmi olarak kaldırılmasının ardından, Haziran 2021’de yeni gerçekleşen düzenlemeyle bu yöndeki kiralamaların önü tamamen açıldı. Ticari araç kullanımlarında gerekli olan K2 belgesini çıkartmak için istenen bir ticari araç özmal şartı kaldırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan “Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında artık kendi ürünlerini taşıyan şirketler K2 belgesine ticari araçlarını sadece kiralayarak da sahip olabilecek.

Yeni yönetmelikle hafif ticari araç kiralamalarında önemli artışlar bekleniyor

Hayata geçirilen yeni uygulamayla hafif ticari araçların kiralanmasının önündeki engellerin tamamen ortadan kalktığını dile getiren LeasePlan Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay; “Artık satın alma maliyetine katlanmak zorunda kalmayacak tüm şirketlerin ama özellikle KOBİ’lerin HTA araç parklarının da yenilenmesini bekliyoruz. Bu tarz kiralanabilmesi kapsamında yaklaşık 1,5 yıl önce olumlu bir adım atılmıştı. Fakat kendi alanında taşımacılık yapacak şirketlerden istenen K2 Yetki Belgesi’nde “en az 1 birim taşıta sahip olması gerekmektedir” ibaresi, özellikle KOBİ ve tek hafif ticari araçla taşımacılık yapan şirketler için kiralama önünde büyük bir engel teşkil ediyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada yapılan revizyonla, artık bir adet araca ihtiyacı olan şirketler için de kiralama yolu açılmış oldu. Böylelikle bu şirketler de, edindikleri araçların satın alma maliyetine katlanmadan kiralama yolunu tercih edebilir ve bakım, onarım, muayene, lastik gibi operasyonel maliyetlerin de içinde bulunduğu aylık sabit bir kira bedeli ile operasyonel kiralamanın avantajlı dünyasından faydalanabilirler. Bu gelişme ile hem filo kiralama sektörünün hem de Türkiye otomotiv pazarı içindeki sektörün ivmelenerek büyüyeceğini düşünüyoruz
” şeklinde konuştu.