reklamı kapat

POPÜLER

vergisiz akaryakıt

Yolculara yeni zam haberi; taksi ve minibüs ücretleri ne kadar oldu?

Ulaşım Koordinasyon Merkezi‘nin yaptığı toplantıların ardından, taksi ve minibüs ücretleri için zamlanan yolcu tarifesi açıklandı.

İstanbul’da uzun süredir beklenen, taksi ve minibüs ücretlerini kapsayan zam duyurusu yapıldı. Hatırlayacağınız gibi servis ücretlerine açıklanan zammın ardından taksi ve minibüs ücretlerine zammın da yakında olduğu konuşuluyordu. Açıklanan yeni yolcu tarifesi ile birlikte okul ve personel servisleri, minibüsler, taksiler ve arabalı vapurlar yeni tarifeye geçiliyor. Taksi ücretlerinde ortalama yüzde 25 zam yapılarak açılış ücreti 5 lira oldu. Bununla beraber mesafe tarifesi 3.10 lira, yolculuk başına minimum ücret ise 13 lira olarak açıklandı. Minibüs ücretleri ise aynı oranda arttırıldı. İndi bindi ücreti 2.5 lira oldu. Arabalı vapur kullanım ücretlerine ise ortalama yüzde 15 artış yapıldı. Ancak bu olumsuz haberin yanında sevindirici bir haber de geldi. Buna göre elektrikli araçlar arabalı vapurları yüzde 50 indirimli kullanabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taksi esnafı durumdan memnun

İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Kazım Bilge de “Minibüs üzerine 26 aydır zam almayan bir toplumuz. Çok mağdur olduğumuzu ileterek bize verilen sözler çok doyurucu olmasa da yüzde 20 gibi zamlarla bu sefer ki toplantının bitişi oldu. Esnafında en azından bir nebze de olsa yüzü güldü dedi. Bir diğer açıklama da  İstanbul Servis Odaları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk’den geldi. Öztürk, “İstanbul’da okul servis ücretlerine ortalama yüzde 13 oranında zam yapıldı. 0-1 kilometre arası 215 TL’den 243 TL’ye yükseltildi. En uzak mesafemiz de 25 kilometreye kadar olan kısım da 525 TL’den 580 TL’ye yükseltildi. Bu servis ücretlerine ilave olarak da okul öncesi, ilkokul ve ortaokullardaki rehber personelimiz için de her öğrenci için üçte bir oranda hostes parası talep edilecek” dedi.

İlginizi Çekebilir

Mercedes’in yeni elektrikli modeli