reklamı kapat

POPÜLER

UBER

Düşüş üstüne düşüş; UBER açıklamaları ile şaşırtmaya devam ediyor

Bir dönem Türkiye’de de adından oldukça söz ettiren taşıma şirketi UBER, yaptığı açıklamalar ile yatırımcısını korkutmaya başladı.

Taşımacılık sektörü için oldukça başarılı sayılabilecek girişimlerden biri olan UBER’i ülkemizde duymayan yoktur. Özellikle geçtiğimiz aylarda taksi şöförleri ile aralarında yaşadığı problemler ve arından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şirketi ülkemizde daha da popüler hale getirmişti. Yaşanılan bu gelişmelerin ardından şirket daha global bir haber ile karşımıza çıktı. Buna göre UBER 2019’un ikinci çeyreğinde 5.2 milyar dolar zarar etti. Bu sayılar aynı zamanda firma için tarihin en büyük zararı anlamına da geliyor. Açıklamaların detayına indiğimizde 3.05 milyar dolar beklenen gelirin 2.87 milyar dolarda kaldığı ve büyüme hızının büyük oranda düştüğünü görüyoruz. Ancak buna rağmen UBER’in kullanıcı sayısı 99 milyona çıkarak artış gösterdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

UBER, JUMP ile e-bisiklet işine de girmişti

Bisiklet paylaşım şirketi satın alan UBER resmi olarak bisiklet paylaşımını Brüksel’de 500 e- bisiklet ile başlattı. Kullanıcılar, elektrikli bisikletleri UBER’in halihazırda kullanılan uygulaması üzerinden kiralayabiliyor. Uzun zamandır e-bisiklet işine girmek isteyen şirket geçen yıl New York merkezli e-bisiklet girişimi olan JUMP’ı satın almıştı. e-bisikletler için kullanıcıların öncelikle UBER uygulamasını indirmesi gerekiyor. Sonrasında uygunluk durumuna göre bisikletleri rezerve ediyor ve telefonlarına gelen PIN ile bisikletleri kiralayabiliyorlar. UBER sahip olduğu JUMP markasının e- bisikletlerini, 1 euro ile kullanıcıya sunarken kullanılan her dakika içinse 0,15 euro alacak.

İlginizi çekebilir

2020 Corvette Stingray ve bir spor otomobilde kullanılmış en üst seviye ses sistemi