reklamı kapat

POPÜLER

Apple MacBook Pro

Geri çağırılan MacBook Pro modellerine sürpriz yasak!

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz ay bazı eski jenerasyon MacBook Pro modellerini geri çağırmıştı. İşte bu konuda FAA’dan önemli bir hamle geldi.

Apple, kısa süre önce 2015 tarihli 15 inç MacBook Pro modelleri için önemli bir açıklama yapmış ve Eylül 2015 ile Şubat 2017 arasında satışa sunulan bazı MacBook Pro modellerinin pil açısından güvenlik riski oluşturduğunu paylaşmıştı. Söylendiği kadarıyla bu cihazların pili fazla ısınma nedeniyle alev alabiliyor ve bu da büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu soruna karşı tüm detaylarına burada ulaşabileceğiniz bir geri çağırma programı başlatan firma, sorunu çözmek adına gerekli adımı atmasına rağmen tüm sorunlu cihazları geriye alabilmiş değil. Birçok kişi henüz sorun yaşamadığı için bilgisayarını Apple’a götürmüyor ve bu da özellikle uçaklar için büyük bir risk oluşturuyor. Bu durum özellikle Amerika için sıkıntı oluşturduğundan FAA önemli bir adım attı. ABD Federal Havacılık Kurulu, geri çağırılan bu 15 inç MacBook Pro’ların uçaklara alınmasını “yangın riski” nedeniyle yasakladı. Kargo uçaklarında da taşınması yasaklanan bilgisayarlar, şu an herkesi korkutuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sorunlu MacBook Pro modelleri için hemen değişime gidilmesi gerekiyor

Daha önce söylediğimiz gibi  değişim programına dahil olan herkesin bir an önce firmaya başvurması gerekiyor. Burada “benim dizüstüm” sağlam dememek ve hemen gerekli adımlar atmak çok önemli görünüyor. Bu tarz bir olayda sadece bilgisayar değil içerisinde bulunduğu tüm ortamın yanacağı açıkça görülüyor. Böyle bir sorunun uçakta meydana gelmesi, yüzlerce kişinin ölümüne yol açabilir deniyor. Bu olan hemen akıllara yine uçaklara sokulması yasaklanan ve geriye çağırılan Samsung Galaxy Note 7’yi getiriyor.

İlgili Video