reklamı kapat

POPÜLER

Uber uçan taksi
Uber uçan taksi
Uber uçan taksi
Uber uçan taksi

Uzak değil yakın gelecek! Uber uçan taksi projesinde önemli gelişme

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, uçan taksileri gerçeğe dönüştürecek ilk isim olacak gibi görünüyor. Bu önemli konuda yeni gelişmeler var.

Uber kendi uçan otomobillerini yani uçan taksilerini üretmek istiyor. Bu araçları 2020 yılında teste çıkarmayı hedefleyen firma, bu servisine Uber Air adını veriyor. İşte bu servis, yeni yapılan açıklamaya göre Amerika dışına da çıkıyor. Ticari uçuşlara 2023 yılında başlamayı hedefleyen firma, Dallas ve Los Angeles’ın ardından gelecek yıl bu Avustralya Melbourne’de de deneme seferleri yapmayı planladığını açıkladı. Rio de Janeiro, São Paulo, Paris, Bombay, Delhi, Bangalore, Tokyo ve Sidney arasından seçilen Melbourne, geleceğe erkenden geçecek şehirler arasında bulunuyor. Deneme rotasında otomobil ile 25 dakika süren bir yolu 10 dakikaya düşüreceklerini belirten firma, uçan taksi konusunda gerçekten büyük adımlar atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uber uçan taksi konusunda pazarda tek isim değil

Burada Boeing, Airbus Bell, Daimler, Volocopter ve Lilium gibi birçok firma çalışmalar yapıyor. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi süreci ticari hale getirecek ilk isim Uber’den başkası olmayacak gibi duruyor. Firmanın partnerleri ile geliştirdiği uçan taksi modeli, güvenlik için birden fazla pervane taşıyor. Aynı anda birden fazla kişiyi taşıyabilecek araç, dikey olarak iniş kalkış yapabiliyor. Helikopterlerden 15 desibel daha az ses çıkartacağı ve tek şarjla 160 km yol ile saatte 240 km hıza çıkabileceği söylenen geleceğin taksisi, her saat 200 kalkış ve iniş yapabilecek bir geleceğin parçası olarak görülüyor.

Firma buna ek olarak aşağıdaki drone ile Amerika içerisinde gıda taşıma işine gireceğini de belirtiliyor. İlk denemelerin önümüzdeki aylarda başlayacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Uber uçan taksi

İlgili Video