reklamı kapat

POPÜLER

Uber uçan taksi

Uber’in geleceği kurduğu “uçan taksi” projesinde hiç beklenmedik gelişme

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, en büyük gelecek hedefi olan uçan taksi konsepti için çalışmaya devam ediyor. Ancak bu konuda gerçekten beklenmedik bir gelişme bulunuyor.

Artık biliyorsunuz Uber kendi uçan otomobillerini yani uçan taksilerini üretmek istiyor. Bu araçları 2020 yılında teste çıkarmayı hedefleyen firma, bugün 2014 yılından beri projenin başında bulunan Jeff Holden‘i kaybetti. Hem görevinden hem de şirketten ayrıldığı ortaya çıkan Holden, büyük bir sürpriz oluşturuyor. Bu beklenmedik durum elbette uçan taksilerin rafa kalktığı anlamına gelmiyor çünkü yöneticinin yerini hemen Eric Allison devralıyor. Daha geçtiğimiz hafta Elevate konferansını düzenleyen ve çok önemli duyurular yapan firma, sürecin başında daha deneyimli birisini istemiş gibi görünüyor. Çünkü yeni yönetici Eric Allison, direkt olarak Google’ın üstünde yer alan Alphabet’in uçan otomobil firmasından geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uber’in yeni uçan taksi konsepti  büyük gelecek vadediyor.

İkinci Elevate konferansında tanıtılan araç, ilk modele göre daha çok pervane taşıyor. Daha çok kişiyi taşıyacak bu tasarım, arkaya yerleştirilen pervane ile düz uçuşu da hızlandırıyor. Eskiye göre gövdesi büyüyen araç, gücünü tamamen elektrikten alıyor. Burada uçan aracın helikopterlerden 15 desibel daha az ses çıkartacağı ve tek şarjla 160 km yol ile saatte 240 km hıza çıkabileceği söyleniyor. Her şey yolunda giderse 2023 itibariyle göreve başlayacak olan uçan taksi hizmeti, her saat 200 kalkış ve iniş yapabilecek bir geleceğin parçası olarak görülüyor. Bina çatılarının üzerine iniş kalkış yapabilecek bu hava araçları, kendilerine özel Skyport’lar da kazanacak.

İlgili Video

Şirket geleceği tam da böyle görüyor