reklamı kapat

POPÜLER

Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber

Uber uçan taksiler için hazırlanmış fütüristik “Skyport” tasarımları [Galeri]

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, son günlerde uçan taksiler ile gündemden düşmüyor. Şimdi ise bu taksilere ev sahipliği yapacak fütüristik “Skyport” tasarımları karşımızda bulunuyor

Gelecek sürücüsüz araçlar değil gerçek anlamda uçan taksilerde görünüyor. Bu konuda çalışan en ciddi ve büyük isimlerden Uber, süreçte NASA ve Amerika Birleşik Devletleri ordusuyla dahi ortaklıklar kuruyor. Ancak şirket sadece uçan taksilerin kendisi değil onların Skyport isimli merkezlerini de tasarlıyor. Uçan taksileri normalde özel binaların üzerine indirmeyi planlayan firma, esas olarak sürece özelleştirilmiş bu merkezleri kullanmak istiyor. Los Angeles’da düzenlenen Elevate konferansında yayımlanan görseller işte bu merkezlerin olası tasarımlarını gözler önüne seriyor. Altı farklı mimarlık firması tarafından hazırlanan tasarımlar, uçan taksilere uygun fütüristik yapıları karşımıza getiriyor. Farklı kapasitelerde hazırlanan ve bilgisayar ortamında şehirlerin ortasına konulan Skyport‘lar, özellikle ana yollar üzerinde karşımıza çıkıyor. Bu şekilde aktarmalı ulaşımı daha kolay getirmek isteyen firma, efsane “Jetgiller” çizgi dizisini gerçeğe dönüştürmek için her detayı derinlemesine inceliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Elevate konferansı kapsamında Uber ile çalışan beş farklı şirketin konsept uçan taksileri de görücüye çıkartıldı. Aşağıda görebileceğiniz versiyonlar, gelecekte karşımıza çıkacak en olası modeller arasında yer alıyor. Bu isimler arasında Embraer, Aurora Flight Sciences, Karem, Pipistrel Aircraft ve Bell bulunuyor. Bu isimlerden özellikle büyük helikopter üreticisi Bell ve Brezilya merkezli uçak üreticisi Embraer dikkat çekiyor. Genel olarak güvenlik amacıyla birden fazla pervane kullanan konsept uçan taksiler, birden fazla yolcu taşıyor. Yani süreç daha önce gösterildiği gibi sadece iki kişi için planlanmıyor.

Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber
Uber

Uber uçan taksiler için daha önce ortaya çıkan tüm bilgiler

Biliyorsunuz şirket kendi geliştirdiği yeni uçan taksi prototipini dün görücüye çıkarttı. Los Angeles’de düzenlenen ikinci Elevate konferansında tanıtılan araç, ilk modele göre daha çok pervane taşıyor. Daha çok kişiyi taşıyacak bu tasarım, arkaya yerleştirilen yeni pervane ile düz uçuşu da hızlandırıyor. Eskiye göre gövdesi büyüyen araç, gücünü tamamen elektrikten alıyor. Burada uçan aracın helikopterlerden 15 desibel daha az ses çıkartacağı ve tek şarjla 160 km yol ile saatte 240 km hıza çıkabileceği söyleniyor. Her şey yolunda giderse 2020 yılında test edileceği, 2023 itibariyle de göreve başlayacağı söylenen uçan taksi hizmeti, her saat 200 kalkış ve iniş yapabilecek esnekliği sunuyor.

İlgili Video