reklamı kapat

POPÜLER

Uber NASA

Uber ve NASA arasında uçan taksileri gerçeğe dönüştürmek için ikinci ortaklık

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, hatırlarsınız dün yeni uçan taksi prototipini görücüye çıkartmıştı. Bugün ise şirketin çok daha önemli bir ortaklık gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Kendi uçan taksilerini 2020 yılında teste çıkarmayı hedefleyen firma, amacı için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA ile ikinci kez ortaklık kurmuş durumda. Geçtiğimiz yıl kurumun 30 yıllık çalışanı Mark Moore’yi bünyesine katan ulaşım devi, ilk ortaklığı hava kontrol sistemi için kurmuştu. Alçak irtifada yolculuk yapacak uçan taksilerin aynı uçaklarda olduğu gibi kontrol edilmesi için kurulacak sistem, tahmin edebileceğiniz üzere olmazsa olmaz ihtiyaçlar arasında yer alıyor. Tek bir merkezden tüm araçları yönetmeyi hedefleyen ikili, yeni ortaklıkta da benzer bir sürece odaklanıyor. Yapılan açıklamaya göre şirket uçan araçlarıyla alakalı tüm detay ve verileri NASA ile paylaşacak. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ise bu verileri kullanarak özel modeller oluşturacak ve bunları kabalalık hava sahalarında test ederek geleceğe hazırlanacak. Bu verilerle “hava trafiği, çarpışma azaltma ve hava alanı yönetimiyle ilgili senaryoları” ele alacak kurum, bu herkese yeni alandaki sorunlar için ilk defa böyle büyük çaplı bir çalışma içerisine girecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uber uçan taksiler gerçek oluyor!

Bu arada Uber’in Amerika Birleşik Devletleri ordusu ile kurduğu yine yeni bir ortaklık da bulunuyor. Uçan taksileri ordu ile beraber 1 milyon dolarlık fon ile geliştirme sürecine sokacak firma, bu alanda gerçekten çok gerçekçi adımlar atıyor. Ciddi ciddi büyük binalar arasında havadan şehir için taşımacılığı başlıyor.

İlgili Video

Ulaşımın geleceği tam da böyle olacak