reklamı kapat

POPÜLER

Apple Samsung Microsoft AR başlık

Samsung’dan Apple’ın planlarını alt üst edecek yeni bir donanım geliyor

Teknoloji devi Apple, biliyorsunuz AR yani artırılmış gerçeklik alanına büyük önem veriyor. Aylardır kendi başlığını geliştirdiği haberleriyle gündeme gelen firma, pazarda çok güçlü iki rakip kazanıyor. Gelen bilgilere göre Samsung büyük planlar içerisinde bulunuyor. Süreçte ayrıca Microsoft‘un da adı geçiyor.

AR (artırılmış gerçeklik) ve VR (sanal gerçeklik) başlığı konusunda büyük çalışmalar yürütülüyor. VR tarafında Oculus ve HTC sayesinde ciddi modeller hali hazırda satışta bulunuyor. Ancak AR tarafı halen son kullanıcıya yönelik bir ürünle gündeme gelemiyor. İşte bunu değiştirmek isteyen Apple, kablosuz çalışacak bir AR başlık geliştiriyor. Ancak şirketin donanım hamlelerini yakından takip eden Samsung, süreçte ciddi anlamda öne geçecek gibi duruyor. The Korea Times’ın haberine göre Samsung ve Microsoft, gelişmiş bir AR başlık tasarlıyor. Kablosuz olarak çalıştığı söylenen başlığın, üst düzey bir model olduğu belirtiliyor. Fiyatının da çok yüksek olacağı söylenen ürün, çok yakında da görücüye çıkartılacak deniyor.

Apple kendi başlığını 2020’de çıkartmayı planlıyor. Samsung ise HoloLens ile alanda çok tecrübeli Microsoft‘tan aldığı güçle başlığı önümüzdeki ağustos ayında (IFA kapsamında) tanıtmaya hazırlanıyor. Bu başlıkta kendi geliştirdiği işlemci, sensör ve OLED panelleri kullacağı belirtilen firmanın, uygulama ve oyun konusunda ise Microsoft‘tan geniş destek gördüğü belirtiliyor. Bu yeni ürün bakıldığı zaman Apple için hem iyi hem de kötü görünüyor. Biliyorsunuz pazara erken çıkan daha fazla kişiye ulaşabiliyor. Pazara geç çıkan ise ilk çıkanların eksiklerini kapatarak büyük fark yaratabiliyor. Ancak her şekilde de Samsung‘un bu hamlesi teknoloji devinin kurduğu planlarını alt üst edecek gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’un rakip olacağı Apple’ın artırılmış gerçeklik başlığı nasıl olacak?

Kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla Apple’ın AR gözlüğü şu an için T288 kod adıyla geçiyor. Gelen bilgilere göre başlık bünyesinde iki adet 8K çözünürlükte ekran taşıyor. Bilgisayar ya da telefondan bağımsız olacak çalışacağı söylenen ürün, kablosuz olarak görev yapacak olmasıyla da öne çıkıyor. Kişileri gerçek anlamda kablolardan kurtaracak gibi duran firma, burada “60GHz WiGig (Kısa mesafede yüksek hız)” kablosuz bağlantı teknolojisini kullanacak gibi görünüyor. Başlığın bu teknoloji aracılığıyla özel bir harici donanıma / kutuya bağlanacağı söylenirken, bu donanıma 5 nm Apple işlemcinin güç vereceği söyleniyor. Bünyesindeki kamerayla ortamı algılayacağı da söylenen başlık, pazardaki en yüksek deneyimi sunacak gibi duruyor. Ancak tüm bunların 2020‘den önce gerçek olması çok da beklenmiyor. Başlığın rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacağı da eski bilgilerimizi arasında yer alıyor.

İlgili Video

VR pazarının en önemli modellerinden