reklamı kapat

POPÜLER

Google AR artırılmış gerçeklik başlık

Google’ın gelecek için büyük önem arz eden yeni projesi

Teknoloji devleri Apple ve Samsung biliyorsunuz kendi AR yani artırılmış gerçeklik başlıklarını geliştiriyor. Gelen son bilgilere göre bu alanda Google de dahil oluyor. İşte şirketin kendi başlığı hakkında ortaya çıkan ilk detaylar.

AR (artırılmış gerçeklik) ve VR (sanal gerçeklik) başlığı konusunda ciddi çalışmalar bulunuyor. Ancak sektörün liderleri geleceği VR değil AR tarafında görüyor. İşte bu noktada ortaya çıktığı kadarıyla Google da kendi AR başlığını geliştiriyor. Şirketin kendi içinde “Google A65” olarak isimlendirdiği ürün, gelecek için büyük önem arz ediyor. Başlığın bağımsız olarak çalışacağı ve gücünü Qualcomm‘un IoT cihazlar için geliştirdiği işlemcilerden alacağı söyleniyor. Burada karşımıza QSC603 ve QSC605 modelleri çıkıyor. Hangisinin kullanılacağı henüz bilinmezken, üretim konusunda da anlaşmalar olduğu belirtiliyor. Söylendiği kadarıyla internet devi bağımsız AR başlığın üretimi için Tayvan merkezli Quanta ile görüşüyor. Şirket için Pixel C’yi, Meta içinse başka bir başlığı üreten Quanta, gayet mantıklı bir seçim olarak değerlendiriliyor. Henüz spesifik teknik detayları ve tasarımı bilinmeyen başlık, AR pazarında çok ciddi bir rekabetin göstergesini oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung ve Apple “artırılmış gerçeklik” alanında neler yapıyor?

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan habere göre Samsung ve Microsoft, gelişmiş bir AR başlık tasarlıyor. Kablosuz olarak çalıştığı söylenen başlığın, üst düzey bir model olduğu belirtiliyor. Apple kendi başlığını 2020’de çıkartmayı planlıyor. Samsung ise HoloLens ile alanda çok tecrübeli Microsoft‘tan aldığı güçle başlığı önümüzdeki ağustos ayında (IFA kapsamında) tanıtmaya hazırlanıyor. Bu başlıkta kendi geliştirdiği işlemci, sensör ve OLED panelleri kullanacağı belirtilen firmanın, uygulama ve oyun konusunda ise Microsoft‘tan geniş destek gördüğü belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın AR gözlüğü ise şu an için T288 kod adıyla geçiyor. Gelen bilgilere göre başlık bünyesinde iki adet 8K çözünürlükte ekran taşıyor. Bilgisayar ya da telefondan bağımsız olacak çalışacağı söylenen ürün, kablosuz olarak görev yapacak olmasıyla da öne çıkıyor. Kişileri gerçek anlamda kablolardan kurtaracak gibi duran firma, burada “60GHz WiGig (Kısa mesafede yüksek hız)” kablosuz bağlantı teknolojisini kullanacak gibi görünüyor. Başlığın bu teknoloji aracılığıyla özel bir harici donanıma / kutuya bağlanacağı söylenirken, bu donanıma 5 nm Apple işlemcinin güç vereceği söyleniyor. Bünyesindeki kamerayla ortamı algılayacağı da söylenen başlık, pazardaki en yüksek deneyimi sunacak gibi duruyor. Ancak tüm bunların 2020‘den önce gerçek olması çok da beklenmiyor. Başlığın rOS isimli bir işletim sistemine sahip olacağı da eski bilgilerimizi arasında yer alıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlgili Video

VR dünyasının en güçlü modeli